İmamoğlu salgının yüksek olduğu üç ilçeyi açıkladı!

İstanbul Büyükeşhir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fox TV'de "İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat" programında gündeme dair söylemeler yapıyor.

İmamoğlu salgının yüksek olduğu üç ilçeyi açıkladı!

İstanbul Büyükeşhir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fox TV'de "İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat" programında gündeme dair söylemeler yapıyor.

İmamoğlu salgının yüksek olduğu üç ilçeyi açıkladı!
11 Nisan 2020 - 20:29

İstanbul Büyükeşhir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fox TV'de "İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat" programında gündeme dair söylemeler yapıyor. İmamoğlu, korona virüsle gayret kapsamında yapılması tasarlanan sahra sağlık kurumunun yanlış yere kurulduğunu söyledi.

İmamoğlu'nun söylemelerinden satır başları şöyle:

“Yapılaşmanın fazla olduğu yerlerde salgının sürati daha yüksek. Özellikle Bağcılar, Esenler, Bayrampaşa bu bölgede çok yoğunlaşma olduğunu görüyoruz. Zira öğreniyorsunuz yapılaşma çok orada. Bu harita bize pandemi heyetinde sunum yapıldı. Orada bir alakalı sanıyorum İstanbul Millet Sıhhati Başkanıydı. Onun yaptığı haritada o bölgede yapılaşmanın yoğun boşlukların az olduğu bölgelerde salgın daha yüksek. Misalin Esenyurt misal verildi. Anadolu’ya maksat bir nebze daha düşük, yoğunlaşma az. Batı’ya doğru gittiğinizde Büyükçekmece, Silivri, Çatalca… Kırsala gittiğinizde zati eksiliyor. Ama o yoğun yapılaşmanın olduğu yerde salgının sürati daha yüksek. Ne yazık ki öyle. Biz rastgele bir kent ufak bir kent değiliz. Bu surattan ısrarımız bu. Ekrem İmamoğlu'nun kişisel ısrarı gibi idrak edilmesin."

"CADDEYE ÇIKMA YASAĞI DENMESİN, EFORLU TECRİT DENSİN"

"Biz rastgele bir kent ufak bir kent değiliz. Bu surattan Israrımız bu. Ekrem İmamoğlu’nun kişisel ısrarı gibi idrak edilmesin.  Bunu ben söylemiyorum,  bilim heyetleri söylüyor. Duyumumuza göre Ankara’daki Bilim Heyeti de söylüyor. Kendi çalıştığımız bilim heyetimiz var İstanbul Megakent Belediyesi olarak. 20’ye yakın uzman insanımız bizimle beraber çalışıyorlar. Her gün raporları geliyor bana.   Netlikle tecrit diyorlar. Caddeye çıkma yasağı olmasın, eforlu bir tecrit diyelim ismine. Bizim hipotezlerimize göre 300-350 bin insanın İstanbul’a hizmeti mevzubahisi. Bunlar kademeli olarak idarenebilir. Sağlık çalışanlarımıza seyahat kısıtlaması gelebilir, onlar için otel hizmeti sunuyoruz. Zira onlar da konutlarından işlerine gitmiyorlar. Böyle bir tecrit ile beraber İstanbul’da salgının sürati 2-3 haftada yavaşlayarak alt doğru inecek. İstanbul buna hazır."

"SAHRA SAĞLIK KURUMUNU YANLIŞ YERE KOYUYORLAR"

"Sağlık Bakanı’na sahra sağlık kurumu için dosyamızı sunduk. Yenikapı’da kaç günde sahra sağlık kurumu kurulur, 7 bin yatağa erişebilir. Alt yapısı var, elektiriği var, jenaratörü var, trafosu var. Aynı şey Maltepe için geçerli, Beylikdüzü için geçerli. İlave olarak kapalı alanlar ve kapasitesi itibariyle metro ve sterilize alanlar olması kaydıyla havaalanlarını da önerdik.

Pandemi heyetinde Sayın İstanbul Ticaret Odası Başkanı bir söyleme yaptı. Dedi ki, ‘Dünya Ticaret Merkezi’nin oradaki fuar alanı hazır ve biz burada sahra sağlık kurumu olmasını onaylıyoruz’ Londra’da fuar alanını 7 günde sahra sağlık kurumuna dönüştürüyorlar diye bir haber okudum. Havalimanı’nın karşısında ki arazi hepimizin arazisi O arazi evlerle dip dibe. Sahil yolundan girmek isteseniz giremezsiniz, çıkmak isteseniz çıkamazsınız. Tek bir toplu taşıma vasıtayı oradan geçmiyor. O hat otobüsü, minibüsün duracağı yer değil."

"YARDIMIN TARTIŞMASI OLMAZ"

“Dünya ekonomik olarak güç bir yere gidiyor. 4 milyon insan dikkatsiz ya da günü birlik şirketlerde çalışıyor. Bu insanlar şu an işsiz. 1000 etrafında işgaliye ödeyen ve iş yapamayanlara yardım yaptık. Desteğe lüzumum var diye 370 bin lüzumum var diyen insan müracaatta bulundu. 500 bin kutu ihalemiz var bugün. Dayanaklaşmanın tartışması olmaz. Biz buna 10 gün evvelinden hazırlık yaptık" 

"İSTANBUL'DA ALINACAK ÖNLEMLER TÜRKİYE'Yİ KURTARIR"

"İstanbul salgının merkezi. İstanbul’da alınacak önlemler hem Türkiye’yi hem de Avrupa’yı kurtarır. En az 2-3 hafta caddeye çıkma yasağı bülten edilmeli. Fantastik dezenfeksiyon önlemleri uyguluyoruz. Devletimiz önlemler aldı. Biz ayrıca otellerle uyuşup 3 bine yakın yatak çoğalışı sağladık. Hekimlerimiz konutlarına gitmek istemiyorlar. Biz İstanbul’a aralıksız hizmet vermeliyiz. Barajlarda doluluk oranımız yüzde 71’lere yükseldi."

CANLI YAYINDA TEKLİFE TAKVİYE

İmamoğlu, alınacak tedbirler için yurttaşlardan gelen bir teklife destekledi. Bir yurttaşın Yassada’da imali biten otelin de kullanılmasına deste vererek “Us ustan üstündür” dedi.

USUL YANLIŞ DEDİLER

İptal edilen yardım kampanyası hakkında İmamoğlu, "Usul yanlış dediler. Tamam usulü düzenleyelim dedik. Vakfımız ismine müracaatımız var. Geçmişte Cumhurbaşkanı tarafından kurulmuş bir vakıf adına müracaat ettik. Bi bakalım dediler. ‘Devlet içinde devlet olamaz’ bakış açısı yanlış. İnsanların desteğe gereksinimi var" ifadelerini kullandı.

İSMEK KURSLARINDA MASKE ÜRETİLİYOR

Toplu taşımada maske kullanımı ile alakalı olarak, "200 bin maske dağıttık hala da dağıtıyoruz. İSMEK kurslarında her gün 10 bin maske üretiyoruz. Şu anda Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü üzerinden erişim işin şikayet var. Belediyeler var. Vazgeçin biz, muhtarlar dağıtsın. Uzlaşma, ortak us, güven" dedi.

BU İŞİN MUHALEFETİ YOK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yardım kolisiyle alakalı olarak da İmamoğlu, “Her takviye çok ehemmiyetli, berberinizi, bakkalınızı unutmayın. Az çok herkes birbirini görmeli. Kazançları tükenmiş insanlar olabilir. Bu işin muhalefeti iktidarı yok. Ayrıca tarım çok ehemmiyetli sulanabilir arazimizi 3 kat artırdık bu alanları ekebiliriz. Sağlık ve tarım en ehemmiyetli sektör. Doğa bize sesleniyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum