Kaşar Peynirinin Eşsiz Lezzeti, Türkova’nın kalitesi ile buluştu!

Bilindiği üzere kaşar peynir, en yoğun kullanılan peynir türlerinden biridir. Kahvaltılarda, ara öğünlerde hatta akşam yemeklerinde kaşar peyniri ile karşılaşmak oldukça normal bir hale gelmiştir.

Kaşar Peynirinin Eşsiz Lezzeti, Türkova’nın kalitesi ile buluştu!

Bilindiği üzere kaşar peynir, en yoğun kullanılan peynir türlerinden biridir. Kahvaltılarda, ara öğünlerde hatta akşam yemeklerinde kaşar peyniri ile karşılaşmak oldukça normal bir hale gelmiştir.

Kaşar Peynirinin Eşsiz Lezzeti, Türkova’nın kalitesi ile buluştu!
17 Mart 2020 - 08:18

Bilindiği üzere kaşar peynir, en yoğun kullanılan peynir türlerinden biridir. Kahvaltılarda, ara öğünlerde hatta akşam yemeklerinde kaşar peyniri ile karşılaşmak oldukça normal bir hale gelmiştir. Öyle ki artık en pratik yemek ile kaşar peyniri ile taçlandırılmaktadır. Peki kaşar peynirini bu denli tercih edilebilir kılan nedir?

Kaşar peynir, kullanım zamanı açısından oldukça avantajlıdır. Bilindiği üzere her gıda ürününün bir kullanım ömrü vardır ve bu kullanım ömrü dolduktan sonra mevcut gıdayı tüketmek oldukça risklidir. Bu kullanım ömrü birçok gıda ürününde 6 ay kadardır. Daha fazlası veya azı olmakla beraber, genelin bu yönde olduğunu söylemek mümkündür. Oysa eski kaşar olarak adlandırılan ve kaşarın 6 ay civarı buzlukta bekletilmesi ile tüketime hazır hale gelen bir kaşar türü dahi mevcuttur.

Eski kaşar, 6 ay buzlukta bekletilen, 6 ay sonrasında da 3 yıl tüketim ömrü bulunan bir kaşar türüdür. Kaşarın bu denli yoğun tercih ediliyor olmasının en büyük nedeni de tam olarak bu türdür. Çünkü kişilerin belirli sürelerde tüketme zorunlulukları yoktur.

Her Öğünü Taçlandıran Lezzet, Kaşar Peyniri!

Kaşarın bu denli yoğun tercih ediliyor olmasının bir diğer belirgin nedeni mevcut kullanım alanıdır. Diğer birçok peynirin kullanım alanı kahvaltı veya kahvaltılık benzeri gıdalar ile sınırlıyken, kaşarda böyle bir durum söz konusu değildir. Ara öğünlerde, kahvaltılarda, akşam yemeklerinde hatta tatlılarda kaşar peyniri kullanımına rastlamak mümkündür. Çünkü her lezzet ile uyum sağlayabilen, her öğüne yakışan bir lezzet olan kaşar peyniri, farklı tatlar denemek isteyen kişilerin odak noktasıdır.

Örneğin tost peyniri adı altında tost yapımında kullanılabilen bu peynir türünü, şerbetli bir tatlıda görmek de mümkündür. Ya da bugün pratik bir yemek olan makarnada kullanılabilen bu peynir türü, yarın oldukça ağır olan lezzeti ile baş döndüren bir yemek türü ile de kullanılabilecektir.

Faydaları Lezzeti ile Yarışan Bir Ürün, Kaşar Peyniri!

Kaşar peynirinin tercih edilebilirlik marjını yükselten durumlar yukarıdakiler ile sınırlı değildir. Bu peynir türünün faydaları, tercih edilirliğin asıl kaynağını oluşturmaktadır. Kaşar peynirinin faydaları ile ilgili bilgileri aşağıda görmek mümkündür.

  • Kemik erimesi riski bulunan, dişlerinin çürümesinden şikayet eden kişiler için bu peynir türü birebirdir. Kaşar peynir, bünyesinde yoğun miktarda kalsiyum barındırmaktadır. Bu durum kaşar peynirinin özellikle gelişme çağında olan çocuklar tarafından yoğun olarak tüketilmesine neden olmaktadır.
  • Bünyesi zayıf olan, farklı iş ortamlarında çalışması veya alerjik yapısı nedeni ile sürekli enfeksiyonel rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalan kişilere kaşar peynir tüketilmesi önerilmektedir. Çünkü bu peynir türü, doğal bir antioksidan olma özelliğine sahiptir. Düzenli bir şekilde kullanıldığında mikrop temelli enfeksiyonlardan koruduğu gözlemlenmektedir. Yani kişinin gün içerisinde açlığını yatıştırmak için tost arasında tükettiği tost peyniri, birden fazla hastalıktan korunmayı sağlamaktadır.
  • Bağışıklı sistemi rahatsızlıkları, çağımızın insanının bir çoğunda bulunur. Her on kişiden en az 6’sının herhangi bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı ile karşılaştığını söylemek mümkündür. Ancak düzenli kaşar tüketimi, bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.
  • Bağışıklık sistemine ek karşı karşıya kalınan en yaygın rahatsızlıkların temelinde sindirim sistemi rahatsızlıklarının yattığını söylemek de mümkündür. Stres, düzensiz ve sağlıklı beslenme gibi unsurların tamamının ve daha fazlasının neden olduğu bu durumla da kaşar peynir tüketerek başa çıkmak mümkündür.

Göründüğü üzere bir kaşar peynirini albenili yapan birden fazla unsur mevcuttur. Ancak bu unsurların geçerli olmasının peynirin kalitesine bağlı olduğu da unutulmamalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum