Kasım Süleymani'nin cenazesine hüngür hüngür ağlayan kadınların kederi damga vurdu

İran ordusunun Orta Doğu'daki beyni olarak adlandırılan General Kasım Süleymani'nin ABD tarafından Bağdat'ta öldürülmesi sonucu cenaze töreni düzenlendi.

Kasım Süleymani'nin cenazesine hüngür hüngür ağlayan kadınların kederi damga vurdu

İran ordusunun Orta Doğu'daki beyni olarak adlandırılan General Kasım Süleymani'nin ABD tarafından Bağdat'ta öldürülmesi sonucu cenaze töreni düzenlendi.

Kasım Süleymani'nin cenazesine hüngür hüngür ağlayan kadınların kederi damga vurdu
Editor: admin
04 Ocak 2020 - 21:39

İran ordusunun Orta Doğu'daki beyni olarak adlandırılan General Kasım Süleymani'nin ABD tarafından Bağdat'ta öldürülmesi sonucu cenaze töreni düzenlendi. Süleymani'nin Irak'ın başkenti Bağdat'ta başlayan cenaze töreni, İran'da devam edecek.

General Süleymani, yoksulluk ve zam protestoları için halkın sokaklara döküldüğü Irak'ta, hükümete destek vermek ve siyasi otoriteyi korumak için bulunuyordu. Süleymani öte yandan geçtiğimiz günlerde Bağdat'ta ABD Büyükelçiliğinin işgal edilmesinden de sorumlu tutuyordu.

HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLADILAR

Bu gelişmeler ışığında Irak halkında geniş bir kitle tarafından sevilen Kasım Süleymani'nin cenaze törenine binlerce Iraklı akın etti. Cenaze törenine ise kadınların kederi damga vurdu. Cenaze töreninin düzenlendiği alanda kaydedilen görüntülerde bir grup kadın, Süleymani için gözyaşı döktü.

Öte yandan cenaze töreninde sık sık "Amerika'ya hayır" ve "İsrail'e hayır" ile "En büyük şeytan Amerika" sloganları atıldı.

IRAK HÜKÜMETİ DE CENAZEDEYDİ

Binlerce kişinin katıldığı törende, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi ve eski başbakanlardan Nuri Maliki'nin yanı sıra hükümetten üst düzey isimler de hazır bulundu.

'Gölge Komutan' lakaplı Süleymani, Bağdat'taki törenin ardından memleketi İran'a götürülecek.

4 GÜN BOYUNCA TÖREN DÜZENLENECEK

Süleymani için dört gün boyunca iki ülkede törenler düzenlenmesi planlanıyor. Süleymani için cenaze törenlerinin ilk durağı olan Bağdat. Daha sonra Şiiler için en kutsal kentler arasında yer alan Necef ve Kerbela'da tören düzenlenmesi bekleniyor.

MEMLEKETİNDE DEFNEDİLECEK

Süleymani'nin cenazesi daha sonra Irak'tan İran'a götürülmesi ve burada da önce Maşhad, sonra Tahran'da yapılacak törenlerin ardından memleketi Kerman'da defnedilmesi öngörülüyor.

ABD ALEYHİNDE SLOGANLAR ATILDI

Irak'taki tören için binlerce kişi sabahın erken saatlerinden itibaren toplanmaya başladı. Kalabalığın zaman zaman ABD karşıtı sloganlar attığı bildirildi. Katılımcıların İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Süleymani'nin posterlerini taşıdıkları görüldü.

İNTİKAM YEMİNLERİ EDİLDİ

Süleymani ve Mühendis, ABD'nin dün Irak'ta düzenlediği hava saldırısında öldürüldü. İran'ın Suriye ve Irak başta olmak üzere Orta Doğu politikasının mimarı ve beyni olarak gösterilen Süleymani'nin ölümü bölgede tansiyonun yükselmesine neden oldu. Süleymani'nin ölümünün ardından İran, sorumlulardan "doğru zamanda, doğru yerde" en ağır şekilde intikam alınacağını açıkladı.

Kasım Süleymani için ilk cenaze töreni Bağdat'ta düzenlendi! Cenazeye Irak Başbakanı da katıldıKasım Süleymani için ilk cenaze töreni Bağdat'ta düzenlendi! Cenazeye Irak Başbakanı da katıldı Kasım Süleymani'nin cenazesi ABD üretimi araçla taşındıKasım Süleymani'nin cenazesi ABD üretimi araçla taşındı Kasım Süleymani kimdir? İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanı General Kasım Süleymani kimdir? İran Devrim Muhafızları Ordusu nedir?Kasım Süleymani kimdir? İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanı General Kasım Süleymani kimdir? İran Devrim Muhafızları Ordusu nedir?

Haber Videosu

: Kasım Süleymani'nin cenazesine hüngür hüngür ağlayan kadınların kederi damga vurdu

Bu haber 37463 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum