Kayseri’de Kürtaj ve Gebelik Planlaması Hakkında Herşey

Kayseri’de Kürtaj ve Gebelik Planlaması Hakkında Herşey

Kayseri’de Kürtaj ve Gebelik Planlaması Hakkında Herşey
16 Ekim 2019 - 19:54


Cinsel yaşamın getirisi olan üreme, doğru zamanda planlanmalı. Çünkü gebelik bir bireyin hayata gelişinin başlangıcıdır, ciddiyetle ele alınması gereken bu durumu doğru zamanda planlamak hem anne hem de bebek için çok önemlidir. Bir kadın kendini ne zaman hazır hisseder ise o zaman hamile kalmalıdır, yani gebelik istemediği zamanlarda gebelikten korunmalıdır. Sadece doğum ve çocuk büyütmek değil, hamilelik sürecinde de yaşanan fiziksel ve ruhsal değişiklikler bir kadın, hazır olduğunda yaşanmalı ve her anın tadı çıkarılmalıdır. Hangi yöntem tercih edilirse edilsin, hiçbir doğum kontrol yöntemi tam bir koruma sağlamayabilir. Bu durumda da plansız gebelikler yaşanabilmektedir, plansız gebeliklerde gebeliği kürtaj işlemi ile sonlandırmak mümkün, Belirli zamanlarda seçilen pilot bölgelerde planlı plansız gebelik araştırmaları yapılmakta. Kürtaj Kayseri de bu bölgelerden biridir.

Kürtaj Nedir?

Kürtajın Fransızca’da kelime anlamı kazımaktır. Kürtajla, rahim içinin temizlenmesini sağlanır ve böylelikle gebelik alınır. Kürtaj işlemine başvurma sebeplerinin başında plansız, beklenmeyen gebelikler gelmektedir. Bunun dışında hayati riski olan sağlık sorunlarında, anne ya da bebeğin zarar görebileceği öngörülen gebeliklerde kürtaj yapılır.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Kürtajın bir doğum kontrol yöntemi olmadığını belirtmekle başlayalım. Kürtaj isteğe bağlı olarak yapılabilmektedir, ancak ideal olan gebeliği sonlandırmak değil hamile kalmamaktır. Aile planlama kanununda da belirtildiği üzere isteyen her kadın gebeliğini sonlandırabilmektedir. On haftalık süre içinde olan her gebe kadın, yasal olarak bu hakka sahiptir ve gebeliğini sonlandırabilmektedir.

Kürtaj, devletin ücretsiz olarak  verdiği bir hizmettir, ancak özel hastane ve muayenehanelerde ücretli olarak yapılmaktadır. Kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar, eşlerinin onayının alınması şartıyla gebeliği sonlandırabilir. Eğer bir eş gebeliği sonlandırmaya onay vermiyorsa kürtaj yapılamaz ancak biyotıp sözleşmesine imza atan ülkemizde eş onayı konusu tartışmalı hale gelmiştir. Bu durum boşanma sürecinde olan çiftlerde sorun yarattığından, ya da kadının en doğal hakkı olup kendi kararını kendisinin vermesi gerektiğinden dolayı doğru bir uygulama değildir. Kürtaj Kayseri de boşanma sürecinde olan bu yüzden kürtaj yaptırmak isteyen oldukça fazla kadın bulunmaktadır.

Kürtaj Sonrasında Neler Yaşanmaktadır?

Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra hasta ultrasonla kontrol edilir. Sonrasında hastayı neler beklemektedir? Öncelikle bir kaç gün hafif bir kanama ve ağrı görülebilmektedir. Kısa sürede ve hafif kanama beklenmekte olup, bu şiddetli ve parçalı kanamaya yol açtıysa derhal hekimle görüşülmesi gerekmektedir. Aynı zamanda şiddetli ağrı, kokulu akıntı ve ateş gibi yan etiler oluyorsa yine hekime başvurulması gerektiğini unutmamalıyız.


Op.Dr.Uzay Yıldırım

Kadın Hastalıkları ve Doğum Tüp Bebek Genital Estetik

www.uzayyildirim.com/

Facebook: @ dr.uzayyildirim

Instagram: @ uzayyildirim

YouTube - Op.Dr. Uzay Yıldırım

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum