Kayseri’nin En Büyük Biyogaz Santrali için İmzalar Atıldı

Büyükşehir Belediyesi MeclisToplantı Salonu’nda düzenlenen imza törenine Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç’ınyanı sıra Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, önceki dönem Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanı ve Kayseri milletvekili Taner Yıldız, AK Parti KayseriMilletvekilleri İsmail Tamer ve Hülya Nergis, AK Parti Kayseri İl Başkanı ŞabanÇopuroğlu ile Renesco Holding CEO’su Başar Beyazoğlu katıldı.

İmza töreninde konuşan BüyükşehirBelediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Kayseri’mizde en büyük biyogazkuruluşunun imza töreni vesilesiyle bir aradayız. Kayseri Büyükşehir Belediyesiile Renesco Grup arasında yapılacak olan yenilebilir enerji tarım projesineimza atıyoruz” dedi.

20 MİLYON METREKÜP DOĞALGAZ REZERVİNE EŞ DEĞER ÜRETİM

Kurulması planlanan 4,5 megavatbiyogaz tesisinin ardından, sonraki süreçte entegre olarak 45 ton kapasiteligübre tesisi, 80 dönüm biyogaz ve sera tesisi kurulacağını ifade edenBüyükkılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gerçekten çok önemli ve çok anlamlı birprojeyi şehrimize kazandıracağız. Çevrecilik anlayışı ile de bu çalışmalarıyürüteceğiz. Yılda 20 milyon metreküp doğalgaz rezervine eş değer üretimyapacağız. Aynı zamanda enerji bağlamında katkı sağlayacağız. Proje hakkındasöylenecek çok söz var ama bu 4,5 megavat biyogaz tesisimizde hayvansalatıkları dönüştürerek, biyogazdan elektrik üreteceğiz. Hayvansal atıklarındeğerlendirilmesiyle çevre kirliliğine de engel olmaya çalışacağız. Bu yatırımile 15 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak. Yıllık 20 milyon metreküp eşdeğer üretim ile ülkemizin cari açığına katkı sağlayacağız. İkinci fazdayapılacak olan 45 bin ton kapasiteli gübre fabrikasıyla Kayseri’nin gübre ihtiyacıkarşılanacak. Yine 80 dönümlük sera ile de 400’e yakın özellikle hanımkardeşlerimizin çalışacağı sera projesiyle istihdam sağlanacak.”

BELEDİYE KASASINDAN BİR KURUŞ ÇIKMAYACAK

Başkan Büyükkılıç, projenintamamı bittiğinde toplam 180 milyon liralık yatırımın söz konusu olacağınıbelirterek, “6MW ve 60 bin ton gübre kapasitesine de ikinci etapta ulaşılacak.Hem çevreye, hem enerjiye olan katkısı, yenilebilir enerji olmasıyla bizimaçımızdan önemli olması ve tabii ki besi bölgemizde yapacağımız çalışmaya da enbüyük ekonomik desteği sağlaması söz konusu olacak. Belediyemizin cebinden birkuruş çıkmadığı gibi, belediyemize verecekleri enerjiden kazandıkları pay sözkonusu olacaktır. Bu da belediyemizin bütçesine çok büyük katkısı olacak vesürdürebilir bir kazanım elde edilmiş olacak. Tam 380 hak sahibi buradan parselalmış oldu. İnşallah bu projeye katkı sağlayacak Aynı zamanda dün itibariyleorada projeyi hayata geçiren bir vatandaşımızın da hayvanları da yerleştirdiğisuretiyle burada çalışma yaptığını söylemek istiyorum. Emeği geçenleri tebrikediyorum” diye konuştu.

Başkan Büyükkılıç, bu projede‘kazan kazan’ politikası ile Büyükşehir Belediyesi kasasından bir kuruş dahiçıkmadan, belediyenin yılda ortalama 5 milyon TL kazanımı olacağını, projeninHaziran ayında tamamlanmasının planlandığını sözlerine ekledi.

Törende konuşan önceki dönemEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, “Böylesine güzel birteşebbüsten dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Memduh Büyükkılıç’ıtebrik ediyorum. Burada tabii ki hem enerjinin, hem de hibrit sistemin, hem degüneş sisteminin hep beraber yaşayacağı bir alanı oluşturuyoruz. Çünkü Türkiye,son 18 yılda büyüyen, değişen ve gelişen bir ülke olarak bunun enerjikarşılığını mutlaka yatırımlarla beraber gerçekleştirmesi gerekiyordu.Yenilenebilir enerji, temiz enerji ile birlikte bunu yapmamız gerekiyordu.Türkiye, Çin’den sonra dünyada en önemli, en büyük büyüme hızına sahip olanülkedir. Ve enerji arz güvenliğinin sağlanmasına son derece önem verdik.Türkiye’nin büyümesinin, daha büyük bir büyüme hızı ile beraber enerjisektörünün büyümesine gayret ettik” şeklinde konuştu.

“MEMDUH BAŞKANIMIZIN HEDEFLEDİĞİ DAHA RAHAT YAŞANABİLİR ŞEHİR AÇISINDANFAYDALI”

Bu proje ile ithal edilendoğalgazın engellenmesi ile alakalı bir tasarruf da olacağını vurgulayanYıldız, şöyle konuştu:

“2002 yılında yaklaşık 32 binmegavatı, şu anda yaklaşık 94 bin megavatlara gelmiş bulunuyoruz. Ve 2002yılında 12 bin 300 megavat civarında olan yenilebilir enerji kaynaklarındakurulu güç şu anda 47 bin megavatlara çıkıyor. Bunun yaklaşık 850 megavatı dabugün konuştuğumuz biyokütle santralleri ile alakalı enerji santrallarınındır.Doğalgazın da yaygınlaştırılması için tabi ki çok çaba sarf ettik. Bu konudaCumhurbaşkanımızın bu idarenin güçlenmesi için koyduğu iradeyi bir kez dahaburadan söylemek istiyorum. 2002 yılında 6 ilde ve 2 ilçede doğalgaz vardı.Bunu niçin söylüyorum? Çünkü biraz önce Memduh Başkanımız bahsetti, buradakaydedeceğimiz tasarruf, ithal edeceğimiz doğalgazın engellenmesi ile alakalıbir tasarruftur. Son derece faydalı bir iştir. Şu anki geldiğimiz noktada 81ilde ve 560 tane ilçede de doğalgaz bulunmaktadır. 3.3 milyon civarında olanabone sayısı bugün itibariyle 16.3 milyon aboneye ulaşmıştır. Dolayısıyla bizimyerli kaynaklarımıza, yenilenebilir kaynaklarımıza ve biyogaz, atık madde veorganik maddelerle alakalı enerji üretilen yapıya son derece önem verdiğimizibir kez daha söylemek isterim. Şimdi bu tesis yalnızca Beydeğirmeni’ndekiihtiyacı karşılamayacak. Aynı zamanda 30 kilometrelik bir hinterlandda,yalnızca hayvansal atıkların değil aynı zamanda bitkisel atıkların dakullanılmasını sağlayacak. Bunların her birisi Kayseri’deki çevre ile alakalıMemduh başkanımızın hedeflediği daha rahat yaşanabilir, daha güzel yaşanabilirbir şehre sürükleme açısından son derece faydalıdır. O yüzden burada sırfenerji başlığını konuşmuyoruz. Çevreyi konuşuyoruz, şehirleşmeyi konuşuyoruz,etrafımızı, insanlarımızın refah seviyesini konuşuyoruz. Bir şey daha dikkatimiçekti, bir Kayserili olarak siz bu konuda son derece başarılı bir çalışmayaptınız başkanım ve yap işlet devret modeli ile yapıyorsunuz. Siz parakoymuyorsunuz, koymadığınız gibi bunun karşılığında hem tesisi 29 yıl sonrageri alacaksınız hem işletilebilir şekilde devralacaksınız.”

Yıldız, ayrıca BaşkanBüyükkılıç’ın et ve süt kurumu projesi talebine, tüm milletvekilleri vebakanlarla birlikte bu konu ile ilgili çalışma yaptıklarını, konunun takipçisiolduklarını söyledi.Vali Günaydın ise imza törenindeyaptığı konuşmasında bu tür yatırımların ülkenin enerji potansiyeliningelişmesine katkı sağladığını, aynı zamanda bu projenin çevreci proje olduğunuifade etti.Konuşmaların ardından, Kayseri Büyükşehir BelediyeBaşkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ile ihaleyi kazanan yatırımcı firma RenescoHolding CEO’su Başar Beyazoğlu arasında yapım sözleşmesi imzalandı.

yorum Yap