Kırıkkale'de tarlalarını lavanta bahçesine çevirdiler

Kırıkkale'de yaşayan Zübeyde Bozkurt, eşi Mehmet Bozkurt'un emekliliğinin ardından 40 sene sonra doğup, geliştiği köye döndü.

Kırıkkale'de tarlalarını lavanta bahçesine çevirdiler

Kırıkkale'de yaşayan Zübeyde Bozkurt, eşi Mehmet Bozkurt'un emekliliğinin ardından 40 sene sonra doğup, geliştiği köye döndü.

Kırıkkale'de tarlalarını lavanta bahçesine çevirdiler
30 Haziran 2020 - 13:50

Kırıkkale'de tarlalarını lavanta bahçesine çevirdiler #1 Kırıkkale'de yaşayan Zübeyde Bozkurt, eşi Mehmet Bozkurt'un emekliliğinin ardından 40 sene sonra doğup, geliştiği köye döndü. 12 dönümlük araziye, arıların bereketini artırmak için lavanta bahçesi kuran çiftin, ilk senesinde çiçeklenerek tarlayı mora bürüyen lavantaları köylülerin alaka odağı oldu. Kırıkkale merkezde yaşayan 4 çocuk annesi Zübeyde Bozkurt, eşi Mehmet Bozkurt'un kamu müessesesinden emekli olmasının ardından 3 sene evvel Bahşili ilçesine bağlı Karaahmetli köyüne yerleşti. 40 sene sonra doğup geliştiği köye dönen Zübeyde Bozkurt, eşi ile beraber arıcılık yapmaya başladı. Bozkurt çifti, daha sonra Tarım ve Orman Şehir Müdürlüğü'nün dayanağıyla geçen sene lavanta yetiştiriciliği kursu aldı. Kırıkkale'de tarlalarını lavanta bahçesine çevirdiler ViDEO Kırıkkale'de tarlalarını lavanta bahçesine çevirdiler #2 Çift, kursun ardından hem arıların bereketini artırmak hem de satımını yapmak için takribî 12 dönümlük tarlalarını lavanta bahçesine çevirdi. Damlama su usulüyle dikilen lavantalar, ilk senesinde çiçek açarak tarlayı mora bürüdü. Bölgede ilk kere dikimi yapılan lavantalar, köy serinkanlılarının alaka odağı oldu.  
Lavantaları, çocukları gibi beğendiklerini belirten Zübeyde Bozkurt, "Tarım Müdürlüğü'nün açtığı bir kurs vardı. Kursa gittim, oradan evrak aldım. Bu iş kafama yattı, arılarım vardı, arılar için yaptım. Tarım Müdürlüğü takımları dayanakçı oldu, diktik, çok hoş oldu. Şimdi de hasadı var. Yararlılığı çok hoş. Geçen sene 'olmaz' dediler; ama geçen sene de oldu. Bu yıl daha hoş oldu, allahın izniyle daha iyi olacak." dedi. Kırıkkale'de tarlalarını lavanta bahçesine çevirdiler #3 Özellikle düğün mevsiminde çiftlerin lavanta bahçelerine resim sürükletmeye geldiklerini belirten Zübeyde Bozkurt, "Çocukları ile beraber aileler geliyor. Bizler de mutlu oluyoruz, onlar da resimlerini sürükletip gidiyor. Çok umursadık, çok değer kattık. Çocuklarımız dahi koparmaya kıyamıyor. Bunun balı çok nitelikli. Şu an 5, 6 kovan arımız var, yıla arıyı da arttıracağız." diye konuştu. Kırıkkale Tarım ve Orman Müdürü Gizemi Yılmaz ise "Çiftçilerimizi kutluyoruz, Bozkurt Ailesi bize müracaat etti. Takribî 2 ay süresince eğitim aldı, eğitimin sonrasında ise Tarım Müdürlüğü'müz tarafından Bozkurt Ailesi'ne lavanta için destekledin. Bugün gördüğümüz manzara bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Lavanta vadisi bahçelerinin ilerleyen senelerde daha da artacağına inanıyoruz." dedi. Kırıkkale'de tarlalarını lavanta bahçesine çevirdiler #4 Kırıkkale'de tarlalarını lavanta bahçesine çevirdiler #5 Kırıkkale'de tarlalarını lavanta bahçesine çevirdiler #6

YORUMLAR

  • 0 Yorum