Koronavirüs içme sularını tehdit ediyor

Etraf Mühendisleri Odası ÇMO Başkanı Dr.

Koronavirüs içme sularını tehdit ediyor

Etraf Mühendisleri Odası ÇMO Başkanı Dr.

Koronavirüs içme sularını tehdit ediyor
Editor: admin
30 Mart 2020 - 02:33Etraf Mühendisleri Odası ÇMO Başkanı Dr. Baran Bozoğlu, Hollanda’nın arıtma kuruluşuna giren suda koronavirüs görülmesinin dünya genelinde paniğe neden olmasına ait, “Virüslerin, bakterilerin, patojenlerin atık suda ve kanalizasyonda bulunması çok sıradan. Ehemmiyetli olan virüsün ırmaklara ve göllere bulaşmaması” dedi.

YURTTAŞLAR KAYGI DİNLİYOR


Cumhuriyet’deri Sena Yaşar’a konuşan Bozoğlu, Türkiye’de de “arıtma kuruluşlarından koronavirüs bulaşır mı” kaygısının yurttaşlar arasında yoğun olduğuna dikkat çekti. Etraf Mühendisleri Odası Başkanı Bozoğlu, Hollanda’daki testlerde atık su girişinde koronavirüs tespit edildiğini fakat atık su çıkışında virüse tesadüfülmediğini belirtti.

BELEDİYELERE EHEMMİYETLİ MİSYONLAR DÜŞÜYOR

Arıtma kuruluşuna giden atıkların içinde halihazırda virüs ve bakteri bulunduğunu söyleyen Bozoğlu, “Atık suların içinde koronavirüsün olması oldukça sıradan bir şeydir. Bu, bizlere koronavirüsün bedenden dışkı yoluyla atılabildiğini gösteriyor. Buradaki gerçek konu, suyun arıtma kuruluşundan çıktıktan sonra rastgele bir virüse tesadüfülüp tesadüfülmemesidir. Bu mevzuda belediyelere ehemmiyetli misyonlar düşüyor” dedi.

Bu haber 705 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum