Koronavirüsle Örnek Olacak Bir Mücadele Sergileyen Güney Kore’nin Uygulamaları

Alınan tam ihtiyatlara karşın koronavirüs dünyanın dört bir tarafında görülüyor.

Koronavirüsle Örnek Olacak Bir Mücadele Sergileyen Güney Kore’nin Uygulamaları

Alınan tam ihtiyatlara karşın koronavirüs dünyanın dört bir tarafında görülüyor.

Koronavirüsle Örnek Olacak Bir Mücadele Sergileyen Güney Kore’nin Uygulamaları
20 Mart 2020 - 22:48

Alınan tam ihtiyatlara karşın koronavirüs dünyanın dört bir tarafında görülüyor. Virüs salgınının görüldüğü ülkelerin idareleri bir taraftan salgına tutulan insanların rehabilitasyonu için mücadele gösterirken, öbür taraftan da virüs salgınının önlenmesi için ihtiyatlar alıyor. 

50 milyon popülasyonlu Güney Kore ise bu ihtiyatlar mevzusunda dünyadaki galibiyetli misallerden biri olarak görülebilir. 29 Şubat tarihinde 909 yeni olayın söylendiği ülkede, 17 Mart’a gelindiğinde ise yalnızca 74 yeni olay tespit edilebildi. Güney Kore’deki yeni olay rakamının bu kadar düşmesinin nedeni, uygulanan dünyanın en kapsamlı ve organize edilmiş test programı olarak görülüyor. 

Güney Kore'de kapsamlı test uygulaması sayesinde salgının ilk gününden bu güne kadar 270 binden fazla insana COVID-19 testi yapıldı. Dünyanın geri kalanı ile karşılaştırıldığında bu çok yüksek bir test sayı. 50 milyon popülasyon bir ülkede 270 bin test yapılması, ülkede bulunan her 1 milyon şahsa 5200 test düştüğünü gösteriyor. Güney Kore’nin yüksek test oranı, dünyanın öbür ülkeleri ile karşılaştırıldığında ortaya çıkıyor. Misalin; ABD’de her 1 milyon şahsa 74 test düşüyor.

Güney Kore koronavirüsü başarısı

Güney Kore, yüksek oranda test uygulamasının yanında tasarılı bir uygulama yolu izliyor. Ülkede virüs salgınına karşı gayrette öncelik, kronik hastalığı olan tehlikeli hastalar. Orta ağırlıkta semptomlar gösteren hastalar ise devletin lüzumlu tedbirleri aldığı müesseselerin binalarına yönlendiriliyor ve burada rehabilitasyon görüyorlar. 

Yönlendirildikleri müesseselerde rehabilitasyon altına alınan hastaların testleri iki kez üst üste olumsuz çıkarsa taburcu ediliyorlar. Öbür taraftan koronavirüse tutulmuş biri ile temas kuranlar veya hastalığın bulgularını hafif bir biçimde gösteren insanlar kendi konutlarında 2 hafta karantinaya alınıyorlar. Kendi evinde karantina altına olan insanlar günde 2 kez hekimler tarafından hakimiyet ediliyorlar. 

Güney Kore koronavirüsü başarısı

Güney Kore’nin koronavirüs mevzusunda bu kadar tasarılı bir biçimde çaba etmesinin artta 2015 senesinde yaşanan MERS salgınının tecrübeleri uyuyor. 2015’te yaşanan MERS salgını sırasında Güney Kore’de takribî 17 bin birey iki ay içinde enfekte olmuştu.

Güney Kore’de koronavirüsüne karşı verilen çaba virüsün dağılmasını yavaşlatmış görünmekle birlikte, COVID-19’un dağılması henüz durdurulamadı. Virüsün daha ağır bir biçimde olsa dahi insanlara bulaşmaya devam etmesi tehdidin Güney Kore için devam ettiğini gösteriyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum