KÜÇÜK OTURMA ODASI VE YEMEK ODASI NASIL DEKORE EDİLİR?

KÜÇÜK OTURMA ODASI VE YEMEK ODASI NASIL DEKORE EDİLİR?

KÜÇÜK OTURMA ODASI VE YEMEK ODASI NASIL DEKORE EDİLİR?
10 Ocak 2020 - 21:10

Artık modern dönem yaşam koşullarında 4+1 ve daha büyük daireler ile birlikte stüdyo dairelerin tercih edilme oranı da giderek artmaktadır.  Büyük şehirlerde nüfus yoğunluğu ile doğru orantılı olarak daha fazla daire ile daha fazla yaşam alanı yaratmak isteyen müteahhitler 1+1 ve 2+1 stüdyo dairelerin yapımına yöneliyor. Ortalama standartlara göre daha küçük bir evde yaşıyorsanız bir oda içinde hem oturma odası hem de yemek odası alanı oluşturmanın sıkıntısını yaşayabilirsiniz. Küçük alanlar için şık, uyumlu ve rahat mekânlar tasarlayarak olumsuz gibi görünen bu durumu avantaja çevrilebilir. Şimdi bunu nasıl yapabileceğinizi görelim.


TASARIM


Öncelikle sahip olduğunuz alanı nasıl dizayn etmek istediğinizi düşünün. Genel olarak odanız dikdörtgen şeklinde ise odanızı üçe bölebilir, üçte ikisini oturma odası mobilyalarınıza ve üçte birini yemek masası ve sandalyelerine ayırabilirsiniz. Eğer odanız uygunsa oturma grubundan bir tane kanepeyi yemek masasına sırtı dönük şekilde kullanabilirsiniz. Böylece oturma grubu ve yemek masası arasında bir ayrım meydana getirmiş olacaksınız. İsterseniz bu ayrımı kanepe ile değil de dekoratif eşyalarınızla da meydana getirebilirsiniz. Odanızın biçimi kare ise bir baba koltuğu ve televizyon ünitesi ile sahip olduğunuz yemek masası takımı ile odanızın oranınızı dengeleyebilirsiniz. Bu seçimleri yaparken size yardımcı olma maksadıyla hafif ve modüler mobilyalar tercih etmek faydanıza olacaktır. Ayrıca https://www.sitelermobilya.org/mobilya-ic-dekorasyon-fikirleriadresinden faylanabilirsiniz.


FARKLI KULLANIM İMKÂNI OLAN MOBİLYALARA ODAKLANIN

Mobilyalarınızı farklı amaçlar için kullanabilecek şekilde tercih etmek her zaman size avantaj sağlayacaktır. Artık dar alanda birden fazla şeyi bir araya getirme sanatı, dekorasyonun vazgeçilmezi haline geldi. Küçük yaşam alanlarında bu maksatla yapılan düzenlemelerin modern zevkleri yansıttığı görülebilir. Ancak bu bakış açısıyla mobilya bulmak geleneksel tarzın ağır bastığı sektörde zorlayıcı olabilir. Sahip olduğunuz alanı en iyi şekilde değerlendirmek için önce sizin yaratıcılığınız sonra https://www.sitelermobilya.org/ adresinde buna uygun mobilya bulmak gerekir. Bu noktadan sonra tercih edeceğiniz televizyon ünitelerinin sahip olduğunuz eşyaları toparlayarak saklama imkânı olanlar arasından seçilmesi sizin için akıllıca olacaktır. Yemek masası ile kanepeniz arasını bir konsol ile desteklemeniz durumunda misafirlerinizi ağırlarken bir büfe de edinmiş olursunuz. Eğer saklama alanı ihtiyacınız fazla ise konsol yerine direk bir büfe tercihi ile bu ihtiyacınızı da giderebilirsiniz. Sahip olduğunuz alanı genişletmek için uygulayabileceğiniz illüzyonun diğer bir aracı ise bar sandalyesi olarak bilinen yüksek ayaklı sandalyeler olabilir. Az yer işgal ederek kullanılmadığı zamanlarda da üst üste yerleştirilerek odanın farklı bir yerinde de muhafaza etmek imkânını size verir. Mobilyalarınızın tamamlayıcısı olan halı ve kilimler ile hem desen ve renkleri hem de boyutları ile küçük alan dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz. Halı boyutları ve aydınlatmanın stili büyük mobilyaların olmadığı oda için önemli detaylar haline gelir. Ayna ve çerçeve tercihleriniz ile duvar dekorasyonunuzda derinlik yaratmak da sizin elinizde. Büyük boyut tercihleri bir odayı sanılandan büyük göstermek açısından faydalı olacaktır. Yaşam alanınız ne kadar küçük olursa olsun bunu yaşanabilir, zevkli ve dekoratif bir alan haline getirmek sizin elinizde. Odanızı dekore etmek ve modern bir alan yaratmak sandığınızdan daha zevkli ve kolay olabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum