Marmaris Emlak Piyasası İmar Barışını benimsedi

Marmaris Emlak Piyasası İmar Barışını benimsedi

Marmaris Emlak Piyasası İmar Barışını benimsedi
30 Temmuz 2019 - 01:01

Marmaris Emlak Piyasası İmar Barışını benimsedi

Gönenç Emlak Şirketi Türkiye genelinde kabul gören imar barışını benimsedi açıklaması yaptı. Özellikle bu uygulama sonrası Marmaris Satılık Daireler daha popüler oldu. Arsa payı maliyeti yüksek olduğundan akıllı evler tercih edildi. Kalite fiyatlara yansıdı. Yasa ile çevredeki köylerin mahalleye dönüşmesi Selimiye satılık arsa piyasası üzerinde etkili olduğu dile getirildi. Makalemizde gayrimenkul yatırım ortaklığı ile imar barışı ilişkisi irdelenmektedir.

Gayrimenkul yatırım, kurumsal sermayelerin de gayrimenkul sermayesine girişini sağlamak amacıyla kurulan ortaklıktır. Bu ortaklık sayesinde de nitelikli olan projeler hayata geçme olanağı bulmaktadır. Gayrimenkul sektöründe yaşanan sorunlara çözüm sunan gayrimenkul yatırım, büyük projelerin devam etmesine de olanak tanımaktadır. Amaç bireysel ya da kurumsal tasarrufu bir çatı altında tutarak projelere potansiyel yaratmaktır.

 Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Amacı Nedir?

Genel anlamda gayrimenkul potansiyelini artırmaktır. Bu doğrultuda da yatırımı geliştirmektir. Genelde nitelikli projelere destek amacı güdülmektedir. Nitelikli projelere destek verilmesinin en temel amacı gelirlerinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Bununla beraber ortaklıkla kurulan projelerden de kira ücretleri almak, alım satım yaparak kazanç sağlamak da gayrimenkul yatırım ortaklığının amaçları arasındadır. Yıl sonunda oluşmuş karlar, gayrimenkul yatırım ortaklarına dağıtılmaktadır. Ayrıca devlet tarafından konut piyasasına verilen destek de bu yatırım ortaklıklarını da son derece cazip bir hale getirmeyi başarmıştır. 

GYO Yatırım Ortaklığı Nasıl Kuruluyor?

 Türk Ticaret Kanunları esas alındığında, anonim bir şirket olarak kurulabilmektedir. Kurulacak olan ortaklığın muhakkak sermaye kurulu piyasasından onay alması gerekmektedir. Şayet onay alınırsa Sanayi ve Ticaret Bakanlığına ortaklık kurulması için müracaat edilmektedir. Bakanlık onay verirse, portföyünü oluşturabiliyorlar. Ayrıca gayrimenkul süreli ya da süresiz olarak da kurulabilmektedir.

 İmar Barışı

 İmar barışı, devlet tarafından verilen, imar kaydı olmayan vatandaşlar için bir çeşit tapu verme usulüdür. 31 Aralık 2017 yılından itibaren yapılmış olup da kayıtlı olmayan yapılara imar kaydı verilmektedir. Muğla çevresi mahallelerde Marmaris satılık ev konusunda ruhsat olmadığı için sıkıntı vardı. Bilindiği üzere imar kaydı olmayan yapıların su, elektrik veya doğal gaz gibi ihtiyaçlardan faydalanması zordur. Bu nedenle vatandaşlar imar kayıtlarını yaparak, bu tür ihtiyaçlardan faydalanmak istemektedirler.

 İmar Kaydı Başvurusu Nereye Yapılıyor?

 İmar kaydı başvurusu, Çevre ve şehircilik bakanlığı müdürlüklerine yapılabilmektedir. Ayrıca e-devlet üzerinden de istenirse başvuru kaydı alınabilmektedir. Başvuru için belli bir ücret yatırılmaktadır. Bu ücret genel anlamda imar yeri değerinin yüzde 3'ü olmaktadır.

 İmar Kaydı Ne İşe Yarar?

 İmar kaydı yapan kişiler, iskansız evlerine yapı kullanma izin belgesi alabilmektedir. Bu belge tapuyla neredeyse aynıdır. İmar kaydını yapan kişiler imar barışı kapsamında su, elektrik ve doğal gazdan faydalanabilirler. Ayrıca imar barışı ile olası yıkım kararları ve cezai işlemler de kaldırılır.

Marmaris Haberleri

YORUMLAR

  • 0 Yorum