Savcılık, Ecrin bebeğin ölümünde 'ihmali bulunan' üvey babaannenin 25 yıl hapsini istedi

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde, geçen sene evinin önünden kaybolan ve bulunan kafatası ile kemik parçalarına yapılan Deoksirübo Nükleik Asit testi ile hayatını yitirdiği netleşen 1,5 yaşındaki Ecrin Kurnaz vakayı ile alakalı savcılık iddianamesi hazırlandı.

Savcılık, Ecrin bebeğin ölümünde 'ihmali bulunan' üvey babaannenin 25 yıl hapsini istedi

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde, geçen sene evinin önünden kaybolan ve bulunan kafatası ile kemik parçalarına yapılan Deoksirübo Nükleik Asit testi ile hayatını yitirdiği netleşen 1,5 yaşındaki Ecrin Kurnaz vakayı ile alakalı savcılık iddianamesi hazırlandı.

Savcılık, Ecrin bebeğin ölümünde 'ihmali bulunan' üvey babaannenin 25 yıl hapsini istedi
04 Temmuz 2020 - 19:35

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde, geçen sene evinin önünden kaybolan ve bulunan kafatası ile kemik parçalarına yapılan Deoksirübo Nükleik Asit testi ile hayatını yitirdiği netleşen 1,5 yaşındaki Ecrin Kurnaz vakayı ile alakalı savcılık iddianamesi hazırlandı. Üvey babaanne Hacer Kurnaz'ın ufak çocuğun kaybolduğunu öğrenmesine karşın ısrarlı ve maksatlı bir şekilde kimseye haber vermeyip kolluk güçlerini de asıl dışı beyanla yanlış yönlendirdiğine yer verilen iddia belgesinde, Kurnaz hakkında 'umursamamayı tutumla muhtemel kastla insan öldürme' kabahatinden 25 seneye kadar mapus cezası arz edildi.

Son dakika: İçişleri Bakanlığı, havai fişek fabrikasındaki patlamaya ait soruşturma başlattı
Köpeği ezip kaçtığı söylenen hekim Birsen Ocaklı'ya şöhretli adlardan tepki yağdı
Fazla yolcu taşıdığı için ceza kesilen minibüs sürücüsünün eksantrik tepkisi

13 ayrı bilirkişi raporunun da yer aldığı iddia belgesinde, ufak kızın rastgele bir hayvan ve insan müdahalesi olmadan natürel biçimde can verdiği, cesedinin ise yabani hayvanlar tarafından ufalandığına yer verildi.

SAVCILIK SORUŞTURMASI BİTİRİLDİ

Vezirköprü ilçe merkezine takribî 32 km uzaklıktaki Alancık Mahallesi'nde 7 Mayıs 2019'da evinin önünden kaybolan ve 20 gün sonra da evine takribî 4 km uzaklıkta bulunan kafatası ve kemik parçalarına yapılan Deoksirübo Nükleik Asit tahlili ile can verdiği tanımlanan 1,5 yaşındaki Ecrin Kurnaz ile alakalı savcılık soruşturması bitirildi.

22 Haziran'da nezaretine alınan üvey babaanne Hacer Kurnaz 'umursamamayı tutumla isteyerek adam öldürme' kabahatinden hapsedilerek cezaevine sevk edildi. Üvey baba Deniz Kurnaz ile Hasan Solcan ve Mesut Yiğit ise 'fuhşa teşvik etmek, yaptırmak, aracılık etmek veya yer temin etmek' suçuna hapsedildi. Ecrin Kurnaz'ın üvey amcası Ö.K. ile H.Ö. ise özgür vazgeçildi.

Ecrin Kurnaz'ın vefatı ile ile soruşturma sırasında kuşkulularla alakalı kanıtlarına erişilen 'fuhşa teşvik' kabahati kapsamındaki dosyalar ayrıldı.

ÜVEY BABAANNE YARGILANACAK

Ecrin Kurnaz'ın vefatı vakayı ile alakalı 'umursamamayı tutumla muhtemel kastla insan öldürme' kabahatinden tutuklu bulunan üvey babaanne Hacer Kurnaz ile alakalı hazırlanan iddia belgesi, Vezirköprü Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Hacer Kurnaz ifadesinde konutun önünde bulunan ufak çocuğu son olarak saat 15.00'te gördüğünü, içeri yemek yapmak için mutfağa gittiğinde yarım saat sonra Ecrin'e seslendiğini, ancak yanıt alamaması üzerine konutun dışında ufak çocuğu bir müddet aradığını, telefonu olmaması sebebiyle de kimseye haber veremediğini söyledi.

18.00'E KADAR KİMSEYE HABER VERMEDİ

Hazırlanan iddia belgesinde Hacer Kurnaz'ın Ecrin'in orada olmadığını 15.30'da fark etmesine karşın telefonu bulunmadığı için oğlu Özkan Kurnaz'ı arayamadığı halde bu mevzuda komşularından dayanak istemediği, üvey dede Nuri Kurnaz'ın konuta geldiği saat 18.00'e kadar kimseye haber vermediği, hatta Nuri Kurnaz'a yemek hazırladıktan sonra ufak çocuğu soran eşine, oğlu Özkan Kurnaz'ın yanında olabileceğini söylemesi sebebiyle çevreli aramaya saat 18.30'a kadar başlamadıkları ve 19.20'ye kadar da jandarmaya ihbarda bulunmadıkları belirtildi.

ARAMALARIN ERKEN BAŞLAMASINA MANİ OLDU

Nuri Kurnaz'ın 19.23'te jandarmayı aradığı belirtilirken, Hacer Kurnaz'ın saat 15.00'ten itibaren takribî 4 saat kendi başına hareket eden Ecrin Kurnaz'ın arama çalışmalarına başlanmasına mani olduğu ifade edildi. Ayrıca Hacer Kurnaz'ın kolluk güçlerine aile fertlerinin tepkisinden çekindiği için çocuğun nerede olabileceğine dair yanıltıcı ve paradokslu beyanlarda bulunduğu belirtildi. Bu sebeple arama- kurtarma çalışmalarının ilk düzeyde hudutlu alanda kaldığı ufak çocuğa süratli bir biçimde erişilmesinin olası olmadığına dikkat çekildi.

KASITLI OLARAK HAKİKATE AYKIRI BEYAN

Kurnaz'ın, çocuğun 15.30'dan itibaren kaybolduğunu öğrenmesine karşın kolluk ünitelerine ilk düzeyde Ecrin'in sabah annesi Sevcan ve üvey babası Deniz Kurnaz ile gittiğini ya da Özkan Kurnaz hayvanları aramaya gittiğinde peşinden gittiğini söylediği, öyle olmadığı halde maksatlı olarak hakikate ters beyanlarda bulunduğu, eylemsiz kaldığı, kendini mesullükten kurtarmak emeliyle yanlış bilgi verip yönlendirdiği belirtildi.

25 SENE MAPUSU İSTENİYOR

İddia Belgesinde Hacer Kurnaz'ın yaban yaşamının bulunduğu ve ufak bir köy olan hadise yerinde Ecrin kaybolduktan sonra ısrarlı ve maksatlı bir şekilde kimseye haber vermemesi ve kolluk güçlerini yanlış manipülasyonu sebebiyle 'umursamamayı tutumla muhtemel kastla insan öldürme' kabahatinden 25 seneye kadar mapus cezası ile suçlanması arz edildi.

İNSAN VE HAYVAN MÜDAHALESİ OLMADAN ÖLDÜ

Küçük çocuğun vefatıyla alakalı hazırlanan iddia belgesinde Ecrin Kurnaz'ın nasıl ve neden can verdiğinin tanımlanması için yapılan titiz çalışma da ayrıntılı biçimde yer aldı. Her türlü olasılığın düşünüldüğü soruşturmada 13 ayrı bilirkişi raporu hazırlandı. Yapılan tahlillerin ardından Ecrin Kurnaz'ın rastgele bir hayvan ve insan müdahalesi olmadan natürel biçimde can verdiği tanımlandı.

TRAVMATİK BİR LEZYON BULUNMADI

Analizde çocuğun kundurasının toprak yolun kenarında bulunduğu ve kıyafetleri ile kafatası ve kemik parçalarının akarsu yatağına kadar takribî 100 metrelik mesafeye ayrıldığı tanımlandı. Kemikler üzerinde yapılan analizde kafatasında rastgele bir travmatik lezyon bulunmadı.

HADİSE YERİNE KREYİN CESETLERİ BIRAKILDI

Kemiklerin mevcut haline tanımlanan müddet içinde gelmesinin olağandışı olup olmadığının tanımlanması için İstanbul Adli Tıp Ktümörümü Morg İhtisas Dairesi'nde misyonlu bir uzman antropolog analiz yaptı. Küçük çocuğun kemik parçalarının bulunduğu noktaya çürüme süratinin tespit edilmesi emeliyle koyun cesetleri vazgeçildi. 3 gün arayla numuneler alındı, bir de fotokapan yerleştirildi. Numuneler ve resimlere yapılan analizde Ecrin'e ait cesedin ufak çocuğun yaşı, abuhava ve arazi koşulları, hayvan müdahalesi ve etrafsal koşullar sebebiyle bulunduğu zamanda mevcut çürüme seviyesine gelmesinin bilimsel olarak olası olduğu tanımlandı.

3'ÜNCÜ BİR KİŞİYE AİT Deoksirübo Nükleik Asit MİSALİ ÇIKMADI

İstanbul Adli Tıp Ktümörümü Biyoloji İhtisas Dairesi'nce hazırlanan raporda da Ecrin'e ait kemikler ve giysilerde yapılan analizde 3'üncü bir bireye ait bir Deoksirübo Nükleik Asit misali, sperm ve eşi bir numune bulunmadı. Kıyafetler üzerinde bölgesel bir kanama bulunmadığı, genel olarak çürümeye bağlı beden akışkanının bulunduğu, harici bir müdahale ile bölgesel bir kanamanın bulunmadığı, giysilerde ise hayvan müdahalesi ile geçimli yırtıklar bulunduğu tespit edildi. Yeniden uzmanlarca yapılan analizde kemiklerde ilaç etmen maddesine de rastlanmadı.

FOTOKAPANDA ÇAKAL GÖRÜNTÜSÜ YAKALANDI

Yapılan analizde ufak çocuğun kemiklerinde diş izleri bulunduğu, iki kemik parçasında ise kurt, çakal ya da köpek cinsine ait hayvan Deoksirübo Nükleik Asidine tesadüfüldüğü tanımlandı. Hadise yerine yerleştirilen fotokapanlarda ise çakal görüntülerinin tutulduğu ifade edildi.

GİYSİSİNDEKİ POLENLER İNCELENDİ

Küçük çocuğun cesedinin başka bir yerden, bulunduğu yere taşınıp taşınmadığının tanımlanması emeliyle ise giysilerinden polen ve toprak numuneleri alındı. Yapılan ilk değerlendirmede çocuğun elbiselerinde bulunan bazı polenlerin hadise yerindeki nebat cinslerine ait olmadığı ortaya çıktı. Yeniden hadise yerinde bulunan nebat cinslerine ait polenlerde elbiselerde bulunamadı. Bu gidişatın cesedin taşındığını gösterip göstermediğinin tanımlanması için Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü'nden bilirkişi analiz yaptı. Yapılan araştırmada polenlerin olgunlaşma zamanlarındaki değişiklik, polenlerin rüzgar, sular, kuşlar ve öbür hayvanlarla taşınması ve polenlerinin dağılımının haşereler aracıyla asıllaşması gibi etmenlerin neden olabileceği belirtilerek bu gidişatın cesedin hadise yerinden taşındığı anlamına gelmeyeceği belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum