Ukrayna Büyükelçisi’nin Kayseri Hayranlığı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,Ukrayna ile var olan turizm ilişkilerini geliştirmek ve başta sanayi ve ticaretolmak üzere çok yönlü işbirliği sağlamak amacıyla Ukrayna’nın AnkaraBüyükelçisi Andrii Sybiha ve beraberindeki heyeti ağırladı. Başkan Büyükkılıç,“Kültür, gastronomi, turizm ve özelde kayak turizmi bakımından ilişkilerimizidaha iyi noktalara taşımak noktasında çalışmalarımızı yapıyoruz” derken,Büyükelçi Sybiha ise, “Ben Kayseri’ye gelmemiş olsaydım, boşuna yaşamışolurdum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, UkraynaAnkara Büyükelçisi Andrii Sybiha’yı başkanlık girişinde karşıladı. Ziyarette,Konsolos Andrii Bilyk, Ataşe Anna Shmyk, Büyükelçinin asistanı ValentynaKhorunzha, Ukraynalı gazeteci Olga Budnyk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. ŞükrüDursun ile Kayseri Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı da hazırbulundu.

Başkanlık makamında sıcak ve samimi ortamda gerçekleşenziyarette konuşan Başkan Büyükkılıç, “Erciyes Kayak Merkezimizden kaynaklıolarak Kapadokya Bölgesi’ne de hitap edecek bir anlayış içerisinde Ukrayna ileolan ilişkilerimiz üst düzeydedir. Gerçekten Kayserimizi onlar çok seviyor, bizde Ukrayna ile olan ilişkilerimiz açısından onları takdir ediyoruz.Büyükelçimizi de Kayseri’de görmekten onur duyuyoruz” dedi.

UKRAYNA İLE İLİŞKİLER ÜST DÜZEYDE

Büyükkılıç, Ukrayna ile ilişkilerin üst düzeyde olduğunuvurgulayarak, şöyle devam etti: “Ukrayna sadece kendi bünyesindeki potansiyeliKayserimize, kayak merkezimize taşıyan anlayıştan öte Rusya’dan gelenmisafirlerimizi de charter seferleri ile Kayserimize taşıma konusunda bizlerebüyük bir destek veriyor. İnşallah bu ilişkilerimizi biz daha dageliştireceğiz, ülkeler bazında zaten Sayın Cumhurbaşkanımızın ve sizin değerliCumhurbaşkanınız ile ilişkilerimiz üst düzeydedir. Bundan da ilham alarak tabiki kültür, gastronomi, turizm ve özelde kayak turizmi bakımından ilişkilerimizidaha iyi noktalara taşımak noktasında çalışmalarımızı yapıp, daha sonrakisüreçte de Erciyes dağımızda, Yüksek İrtifa Merkezi dediğimiz özellikle futbolalanındaki kamp merkezimizin de Ukrayna ile olan ilişkilerimiz açısından büyükbir faydası olacağını da buradan paylaşmak isterim.”

“KAYSERİ’YE GELMEMİŞ OLSAYDIM BOŞUNA YAŞAMIŞ OLURDUM”

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha da ziyaretteKayseri hayranlığından bahsederek, “Burada şimdilik Kayseri’de birkaç şeyigörebildik. Kesinlikle diyebilirim ki ben Kayseri’ye gelmemiş olsaydım, boşunayaşamış olurdum. Dost bir ülkeyi temsil etmek beni çok mutlu ediyor. Özelliklebu bağlamda Kayseri’de bulunmaktan son derece mutluyum” dedi.

UKRAYNA’DAN KARDEŞ ŞEHİR TEKLİFİ

Ukrayna’dan kardeş şehir teklifinde bulunan Sybiha, şöylekonuştu: “Gördüğüm şeyleri dikkate alarak diyebilirim ki kesinlikleUkrayna-Türkiye ilişkileri bağlamında iliniz Kayseri ve Ukrayna arasındaki işbirliğinin potansiyeli tam olarak yansıtılmadı, gerçekleştirilmedi. Bu yüzdenişin özüne gelerek size bir teklifte bulunmak istiyorum. Ukrayna’da bir kardeşşehir seçerseniz eminim ki bu kardeş şehir ilişkileri çerçevesinde ilişki ve işbirliğimizi daha da geliştirebiliriz. Ayrıca güçlü ilinizin potansiyelinigördükten sonra hem Kayseri’yi hem de Kapadokya’yı kapsayacak şekilde bir fahrikonsolosluk açmayı düşünmeye başladık. Bu bağlamda özellikle bu konu ile ilgilibir öneriniz olursa çok memnun oluruz. Ukrayna ile Kayseri arasında doğrudanuçak seferleri de söz konusu olduğu için bizim vatandaşlarımızla ilgili degörüşülmesi gereken konular olabilir. Bu yüzden çok isabetli olur diyedüşünüyorum. Şunu da hatırlatmak istiyorum ki 2019 yılındaki kaydettiğimizsonuçlara bakacak olursak 2019 yılında Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen turistsayısı 1,5 milyon civarındaydı. 2020 yılında pandemiye rağmen Türkiye’yeUkrayna’dan gelen turist sayısı yine de yaklaşık 1 milyonu bulmuştur. O yüzdenturizm açısından bakacak olursak he Türkiye, hem Kayseri Ukraynalı turistlertarafından en çok tercih edilen destinasyonlar arasında yer alıyor.” Kayseri’de kale içindeki müzeyi, Kültepe’yi gezdiğini ve çokbeğendiğini söyleyen Sybiha, Başkan Büyükkılıç’ı da Ukrayna’ya davet etti.

BÜYÜKELÇİ’DEN BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A GÜÇ SİMGESİ

Başkan Büyükkılıç’tan, Büyükelçi Sybiha’ya KAYMEKkursiyerleri tarafından özel taşlardan yapılmış, el emeği, göz nuru bir eserile Kültepe Kaniş-Karum’da çıkan tarihi tabletlerin replikası hediye edildi. Butabletleri masasının en güzel yerine koyacağını söyleyen Büyükelçi Sybiha daBaşkan Büyükkılıç’a güç sembolü topuz olarak bilinen “Bulava” ile Ukrayna’danorganik bal takdim etti.

ÇALIŞMA YEMEĞİ’NDE İŞBİRLİĞİ SEÇENEKLERİ KONUŞULDU

Başkan Büyükkılıç tarafından Ukrayna Büyükelçisi onurunaverilen çalışma yemeğinde de Kayseri ile Ukrayna arasındaki işbirliğiseçenekleri üzerine değerlendirmelerde bulunuldu. Başkan Büyükkılıç, yemekteKayseri’nin gastronomi turizminde de ön planda olduğunu ifade ederek,konuklarına Kayseri’nin yöresel lezzetlerini ikram etti.

yorum Yap