Veteriner 7,5 milyon yıllık fosil buldu

Baytar doktor Mustafa Çimen 42, geçen sene kasım ayında Kayseri'nin Kocasinan ilçesi Çevril Mahallesi'nde büyükbaş hayvan tetkikinden dönerken yol üzerindeki yamaçta bir kısmı sarihe çıkmış cisimleri fark etti.

Veteriner 7,5 milyon yıllık fosil buldu

Baytar doktor Mustafa Çimen 42, geçen sene kasım ayında Kayseri'nin Kocasinan ilçesi Çevril Mahallesi'nde büyükbaş hayvan tetkikinden dönerken yol üzerindeki yamaçta bir kısmı sarihe çıkmış cisimleri fark etti.

Veteriner 7,5 milyon yıllık fosil buldu
19 Şubat 2020 - 13:38

Baytar doktor Mustafa Çimen 42, geçen sene kasım ayında Kayseri'nin Kocasinan ilçesi Çevril Mahallesi'nde büyükbaş hayvan tetkikinden dönerken yol üzerindeki yamaçta bir kısmı sarihe çıkmış cisimleri fark etti. Daha evvel de bölgede fosillerin bulunduğunu dinleyen baytar Çimen, fosil olduğunu düşündüğü cisimlerin resimlerini sürükleyip, Uzman Antropolog Ömer Dağ ile paylaştı. Dağ'ın bölgede yaptığı ilk analizde bu cisimlerin, 7,5 milyon senelik fosil olduğu tanımlandı. Veteriner 7,5 milyon yıllık fosil buldu Ardından fosiller itinayla bulunduğu yerden çıkarılarak, Kayseri Bilim Merkezi'ne taşındı. Yapılan çalışmalar sonucunda fosilin file ait olduğu tespit edildi. Veteriner 7,5 milyon yıllık fosil buldu Fosili arınma çalışmalarının devam ettiğini belirten Uzman Antropolog Ömer Dağ, "Son bulunan fosiller bir yurttaşımızın ihbarı üzerine daha önceki Çevril denilen mekanda reelleştirilen bir kazıdır. Oradan çıkan fosilleri Bilim Merkezimizin laboratuvarımıza getirdik. Bu fosili gördüğümüzde ilk başta minicik uçları gözüküyordu. Bizi neyin beklediğini gerçekten öğrenmiyorduk. Bölgenin yapısı sert olduğu için ilk olarak kara toprağı kaldırmak için kepçe kullandık. Daha sonra biz burada file ait bir alt çene bulduk. 2 tane de üst çene olabileceğini düşündüğümüz savunma dişini bulduk. Kayseri çok zengin bir coğrafya. Filhakika çok hoş misaller bulduk." dedi. Veteriner 7,5 milyon yıllık fosil buldu Fosillerin bulunması konusuna destekledidiklerini belirten Megakent Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, "Daha evvel Koramaz Vadisi'nde fosilleri görüyor ve buluyorduk; ancak daha sonraki süreçte Kızılırmak ırmağımızın kenarına Yamula barajı bölgesinde bulunan fosillerle birlikte gündem tamamen değişti. Zira burada bulunan fosiller fillerin atası olan mamutlardır. 7,5 milyon sene evvel yaşamış olan fosiller bilimsel olarak değerlendiriliyor. Başı tam 3 metre büyüklüğündeki dişleri ile olan kafasının yanında 25 metreye kadar olan gövdeyi bulan fosiller biçiminde değerlendirilmesi neticeyi yurt içi ve yurt dışından bu mevzularla ilgilenen bilim insanları Kayserimizi yıprandırmaya başladılar." diye konuştu. Veteriner 7,5 milyon yıllık fosil buldu Başkan Büyükkılıç, daha fazla fosil bulmayı ümit ettiklerini anlatarak "Bu bölge tropikal abuhavanın gündemde olduğu bir geçmişi çağrıştırıyor. Kayserimizin jeolojik yapısının alt tarafında denizlerin olduğu geçmişten beri öğrenilmektedir. Kayseri'de milyonlarca sene evvel tropikal ormanların ve çok değişik altyapısının olduğu doğrultusunda değerlendirilmeler yapılmaktadır. Tam bunları gündemimize taşıyacak ve Kayserimizin bu mantıkta konuşulmasını sağlayacak çalışmalarımızı süratle sürdürüyoruz." dedi. Veteriner 7,5 milyon yıllık fosil buldu

YORUMLAR

  • 0 Yorum