D VİTAMİNİNE DİKKAT!
Hacer KABUKBELEN

Hacer KABUKBELEN

D VİTAMİNİNE DİKKAT!

19 Ocak 2015 - 09:38

Son dönemde üzerinde çok durulan bir vitamin. Eksikliği özellikle bu aylarda kendini daha çok belli edebileceği için özellikle dikkat edilmeli. Bu önemli vitamini biraz daha yakından tanıyalım…

 

 

D vitamini yağda eriyen, kemik sağlığı için oldukça önemli bir vitamindir. Kalsiyumun kemiklere taşınmasına yardımcı olur. Aynı zamanda fosfor metabolizmasında da görevlidir. Kalsiyum/fosfor oranını ayarlar. Eksikliğinde çocuklarda rikets(raşitzm), yetişkinlerde ise osteomalasia denilen kemik yapısı bozukluklarıyla karakterize hastalıklar görülür. D vitamininin kemikler için faydası artık çoğu kişi tarafından bilinse de son zamanlarda yapılan araştırmalar vücut için başka çok önemli faydaları olduğu yönünde.

 

 

Bu faydaları şöyle özetleyebiliriz: tip 2 diyabet için koruyucudur. Bu etki, beta hücre fonksiyonlarında ve glukoz intoleransında iyileşme ile ilişkilidir. D vitamini eksikliğinin enfeksiyonlara zemin hazırladığı hatta enfeksiyon belirtilerinin iskelet sistemindeki belirtilerinden daha önce ortaya çıktığı gösterilmiştir. D vitamini eksikliğinin bazı kanser türleri, metabolik sendrom, crohn hastalığı, kardiyovasküler hastalılar, diyabet, multipl skleroz ve tüberküloz gibi enfeksiyon hastalıklarını önlemede önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir.

 

Peki D vitamini kaynakları nelerdir?

Diğer vitaminlerin aksine D vitamininin sadece %10’u besinlerle alınabilir. %90’ı güneş ışınları ile deride sentez edilir. Deride sentez edilen D vitamini kas ve yağ dokusunda depolanır ya da vücutta kullanılacaksa karaciğer ve böbrekte vücudun kullanabileceği aktif formuna dönüştürülür. Günlük 20-30 dakika güneşlenme D vitamininden faydalanma sağlayacaktır. Ancak bu kış aylarında zordur.  Özellikle bu aylarda yetersiz olan D vitamini seviyenizi ölçtürüp gerekiyorsa takviye almanızı öneririm.

 

 

En çok bulunduğu besinler karaciğer, yağlı balıklar, yumurta, peynir, tam yağlı süt olarak gösterilebilir. Ancak unutmayalım, en iyi kaynak güneştir.

 

Vücuttaki D vitamini düzeyi ne olmalıdır?

Serum D vitamini düzeyinin 15 ng/ml’nin altında olması D vitamini eksikliğini, 15-20ng/ml’nin altında olması ise D vitamini yetersizliğini gösterir.

 

Kimler daha fazla risk altında?

Gebe ve emzikli kadınlar, yaşlılar, bebekler ve büyüme çağındaki çocuklar, güneşe çıkmayan kişiler(kapalı yerde çalışanlar, yatağa bağımlı olanlar..), kronik böbrek yetmezliği olanlar, karaciğer yetmezliği olanlar(karaciğer ve böbrekte aktif forma dönüştüğü için), biyoyararlanımının azaldığı durumlar(obezite, kistik fibrozis, çölyak, crohn hastalığı..)

 

Bebekler dikkat!

Özellikle gebelik döneminde yeterli D vitamini alamayan annelerin anne sütündeki D vitamini bebeğin ihtiyacını karşılayacak düzeyde değildir. Bebeğin güneşlendirilmesi önemlidir fakat özelikle kış aylarında doğan bebekler için bu zordur. Bu yüzden doktor tavsiyesi eşliğinde ilave olarak D vitamini verilmelidir(günlük 400IU-3 damla).

 

Fazlası zararlı!

Her şeyin olduğu gibi D vitamininin de fazlası zararlı. Alanya Escort. Fazla alınması, kan ve idrarda kalsiyum düzeyinin artmasına, böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Eklemlerde anormal kireçlenmeye, kemik mineralizasyonunun bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden takviyelerin bilinçli olarak kullanılması gerekmektedir.

 

 

 **BOL GÜNEŞLİ GÜNLER**

 

Soru, görüş, öneri ve iletişim için [email protected]

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum