KABIZLIK VE BESLENME ÖNERİLERİ
Hacer KABUKBELEN

Hacer KABUKBELEN

KABIZLIK VE BESLENME ÖNERİLERİ

20 Kasım 2014 - 11:06

Dışkılamanın sıklığı ve hacmi kişiden kişiye değişir ancak dışkılamanın gecikmesi (tipik olarak haftada 3’ten az) ve dışkı sert, kuru, dışkılama çok zor ise kabızlık (konstipasyon) olarak kabul edilir. Kabızlık birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Beslenme (yetersiz posa ve sıvı alımı) en önemli nedenlerden biridir. Bunun dışında fiziksel aktivite azlığı, gebelik, yaşlılık, kullanılan bazı ilaçlar, hipotroidzm gibi metabolik bozukluklar, nörojenik anormallikler...

 

BESLENME ÖNERİLERİ

 

·         Posalı(lifli) besinler tüketin

Posa, bitki hücre duvarını oluşturan ve bitkilerin sindirilmeyen kısmı olarak tanımlanabilir.Yetişkin bireylerde günlük posa alımı için önerilen miktar 25-30g dır. Posa, su emilimini arttırarak bağırsağa su çekilmesine neden olur. Bağırsak lümenindeki basıncı azaltır ve bağırsak hareketlerini arttırır. Tüm bu olumlu etkilerinden dolayı kabızlık durumunda posa alımı arttırılmalıdır. Ayrıca posanın enerji yoğunluğu düşük olmasıyla beraber mide boşalmasını geciktirici etkisi de vardır. Mide geç boşalacağı için bireyin yeme isteği azalır bu yüzden özellikle zayıflamak isteyenler posalı yiyecekleri daha çok tercih etmelidir.

 

Posa alımı nasıl arttırılır?

 

Kurubaklagiller, tahıllar, sebzeler(özellikle taze bezelye, fasulye), meyveler, yulaf gibi besinlerin posa içeriği yüksektir. Bunun dışında kabuklu tüketilen meyveleri kabuğuyla tüketerek, çiğ yenebilecek sebzeleri çiğ tüketerek, meyve suyu yerine meyvelerin kendini tercih ederek, beyaz ekmek yerine kepekli ya da tam tahıllı ekmek tüketerek posa alımı arttırılabilir.

 

Kabızlık sorunu yaşayanlar sabah kalkınca aç karnına özellikle kayısı ve/veya erikten yapılmış bir kaşık marmelat veya bunların kurusundan yiyerek üzerine bir bardak ılık su içmeleri bağırsakları rahatlatarak hareketini arttırır.

 

·         Fiziksel aktivitenizi arttırın

Kabızlığın önemli nedenlerinden biri de aktivite azlığıdır. Bu yüzden aktiviteyi arttırmak kabızlıktan korunmak için alınacak iyi bir önlemdir.

·         Sıvı alımınızı arttırın

 

Günde 2-2.5 litre su içilmelidir.

 

·         Probiyotik yoğurt tüketebilirsiniz. Bağırsaktaki yararlı bakteri sayısını arttırarak  mikroflorayı düzenler.

 

****Posanın fazla miktarda alınması kalsiyum, demir, çinko gibi minerallerin emilimini azaltır. Bu yüzden kansızlık sorunu olanların dikkatli kullanılması gerekmektedir.

 

***Kronik kabızlık durumunda doktora başvurulması gerekmektedir. Doktor önerisi olmadan laksatif kullanılmamalıdır.

 

 

*SAĞLIKLI GÜNLER*

YORUMLAR

  • 0 Yorum