İslam ve Orta Doğunun Kan Kusan Hali -3
Musa Kocakiren

Musa Kocakiren

İslam ve Orta Doğunun Kan Kusan Hali -3

16 Ekim 2014 - 10:33

İlk iki makalem de İslam dininin mihenk taşlarından ve olmazsa olmaz hususi özellik üzerinde durdum. Güzel ahlak ve kul hakkı konularını özetledim.

 

Bu iki konu arasına Mezopotamya da yaşanan tarihi olaylardan bahsetmez isek orta doğuyu anlamamız zorlaşır.

 

Ortadoğu başka ifade ile Mezopotamya. Tarihin önemli merkezlerinden biri olmasının yanında konum itibariyle sırtlanların siyasi oyunların,güç savaşlarının cazibe merkezidir.

Yer altı kaynaklarının getirdiği cazibeye ek olarak manevi zenginliklerinde merkezidir Ortadoğu.

 

Hz.Nuh, Hz.İbrahim, Hz.Lut, Hz.Musa, Hz.Davud, Hz.Süleyman, Hz.İsa ve son Peygamber Hz.Muhammed (s.a.v) bölgede yaşamış Peygamberlerdir.


Bu coğrafya da Sümerler,Akadlar,Asurlular,Babil,persler,Osmanlılar tarihe adlarını yazdırmışlardır.En vahşi katliamlar yapılmış.dinli dinsiz yüz binlerce insan otorite ve güç olma adına katledilmiş bir coğrafya Ortadoğu.

 

Savaşlar da insanlar yakılmış,ölenler bazen ikiye bölünmüş,bazen parçalara ayrılmış,bedenleri vahşi sırtlanlar gibi dişlenmiş.Kadınların erkekler için sadece eğlence aracı olduğu kız çocuklarının diri diri gömüldüğü topraklar Ortadoğu.Bugün kan kusuyorsa bu topraklar ah almışlar ve milyonlarca masumun kanını akıtmış canilerin,iktidar hırslarının,otorite olma arzularının,benliğin,kibrin din bilmezliğin sonucudur.

Bugün Filistin,Mısır,myanmar,urumçi,doğu Türkistan,Türkmenler,Afganlar,Peşaver, hayatabad,Libya,Arakan vb yerler gözlerinden bedenlerin den kan dökülüyorsa,sorumlu sadece Siyonizm değildir.Münafıkça yaşayan kan üzerinden pirim yapan,ölümlerden kendine otoritesine paye biçen güç manyağı olmuş zavallı münafıklardır.

 

İslam da Ahlak ve kul hakkı makaleyi okudunuz. Sizce buna göre yaşayan Müslüman ülkeler de el-kaide,ışid,pkk,pejak,etö,balyoz,kck,tkp vb örgütler türer mi? Veya bu kadar yandaş çekebilirler mi?

Allahü Ekber deyip kafa kesebilirler mi?

Keskin nişancılarla Müslüman kardeşler gibi mü’min bir hareketin mensuplarına kurşun sıkabilirler mi?

Mısır da darbe olurken Mekke imamı ve Mısır Müftüsü bu vahşete rağmen nasıl sisi de sisi der?

Suriye de Irakta kadınlara tecavüz edilir ken Allah diyen,Çocukları Öldürürken sırıtan,Kelime-i Tevhidi yere atarken sevinen bu haydut çetelerine sahip çıkan iktidarlar ülkeler ve yöneticileri ve bunların taraftarları siz Cehennemi, siz Allahın Kahhar ismini bilmez misiniz?

 

Karunlar firavunlar hitler mussolini’ler,ebreheler bitmez bilirim.Zalim yöneticiler krallar dikta rejimi veya ben yapıyorsam doğrudur,hak benim enel hak diyenler bitmez biliyorum.Biliyorum ki Cennet var Cehennem var.Mahkeme-i Kübra var.

 

Bu bölge de İslam alimleri ile faklı inançlara mensup yüzlerce alim yaşam sürmüştür.Bunlardan bazılarının isimlerini hatırlatmak isterim.

 

Farabi,Kindi(alkindus),Razi,İbn-iHeysem,Harezmi,CabirHayyan(geber),Gazali, Battani,Memun,Ebu Hanife,İmam-ı Malik(malik ibnu Enes),İmamı Şafİ(Muhammed İbnu İdris),Ahmet Bin hanbel,Hasan Basri.

Tarih ve kitap okuyanlarımız bilirler ki Peygamberler de varisleri olan Alimler de eza ve cefa çekmişlerdir.Bir kaç örnekle bilgi tazeleyelim müsaadenizle.

Hz.Yayha a.s Hz.Zekeriya a.s oğludur. Allah korkusundan dolayı çok ağlardı.İsrailoğullarını incile uymaya çağırırdı.Şam da insanları dine davet etti.
34 yaşında herod tarafından kafası kesilerek şehit edilmiştir.Bedeni parçalanmış başka başka şehirlere gömülmüştür.

Hz.İsa a.s ben yok etmeye değil,tamamlamaya geldim diyerek Yahudileri hak yola davet etmiştir.Fakat onlar Hz.İsa a.s’ı çarmıha germişlerdi.

Hz.Muhammed (s.a.v)e yapılan eziyetleri ne kadar saysak az kalır.Sadece taif’te taşlandığını bilmek bile bana hüzün vermeye yetiyor.

Hz.Davud a.s(aleyhisselam) çok ağlar çok ibadet ederdi.demirden zırh yapar elinin emeği ile geçinirdi.Hükümdar olduğu halde devlet hazinesinden bir şey almazdı.

Aslında çok cümleler kurmak istiyor insan.Bizim dinimiz bugün yaşananlar ve tarihte yaşananlara cevaz vermiyor.Koltuk uğruna statü benlik uğruna neler yapılıyor bugün.

Hey hat Mehmet Akif’i sürgün edenler,İmamı Azamı hapse atıp öldürenler vah ki size vah! Allah ülkemize dirlik versin.Yöneticilere de tarihi ve Peygamberi anlama izanı ihsan eylesin. Amin

YORUMLAR

  • 0 Yorum