Merhamete Ortak Olalım
Musa Kocakiren

Musa Kocakiren

Merhamete Ortak Olalım

08 Haziran 2015 - 11:15

Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz” (2)

 

Buğulu gözler, ne olur yardım edin dercesine yalvaran can çekişen gözler var etrafımızda. Çevremize Daha da dikkatli baktığımızda çöpleri karıştıran, utanarak sağa sola bakamayan yürekleri görürüz. Biraz daha gözlem yaptığımız da elleri yara bere içinde olanları görürüz. Yüzler görürüz yılgın ve bitkin. Koşturan bedenler görürüz soluk soluğa.

 

Fırının önünden geçerken burnumuza mis gibi sıcacık kokar ekmek. İçeri girince yüzümüze çarpan sıcaklık ve usta gözümüze ilişir. Sabahın 4’ünde iş başı yapıp o kavurucu ateşin sıcaklığında ekmekleri bizim için yapar. Bilmeyiz asgari ücretle çalıştığını…

 

Yine yollarda yürürken daha da dikkatle bakmaya devam edersek, önümüzden geçen diyaliz servis araçlarından birini mutlaka görürüz. Yavaş dikkatli adımlarla inişlerini, gözlerinde ümitsiz ve hayata tutunma gayretlerini görebiliriz. Ardından tenlerindeki renk değişimleri gözümüze batar. İçiniz acır. Üzülür ve sadece üzülürsünüz. Haftada 3 gün bir cihaza bağlandıklarını, 5 saat vücutlarında ki kanın diyaliz makinasıyla çekilip temizlendiğini kaç kişi bilebilir ki? Damarlarının başparmak eninde genişlemiş olduğunu yine kaç kişi görmüştür? Yaşadığımız hayatın bölümlerinde nice yaşam hikâyeleri vardır değil mi?

 

İnandığımız dinin Peygamberi (s.a.v) nasıl davranışlar sergilemiş tekraren bilmekte yarar vardır.

 

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir”(3) Hadisi Şerifini hangi Müslüman bilmez.

 

Eshâb-ı Kiram (r.a) bir Kadın’dan bahsedip dediler:
“Yâ Resûlallah! Felân kadın gündüzü oruçla, geceyi namazla geçirir. Fakat komşularıyla iyi geçinmez, kavgacıdır. Bu kadın hakkında ne buyurursunuz?”
Cevaben, “O kadın cehennemdedir!” buyurdular.

 

Bu hadisi kalben okuyan biri ne namazı ne orucu ile ortaya çıkar.

 

“Merhametli olmayanın imanı olmaz”(4) (Müminler merhamette bir vücut gibidir. Vücudun bir yeri rahatsız olunca, bütün vücut, rahatsız olduğu gibi, Müslümanlar da birbirine acımalıdır!) (5)

 

Merhamet ve şefkat gösterme. Allah’ım ne kadar çok ihtiyacı var dünyamızın.

 

Üst bölümde ki Efendimizin dediği gibi zorlaştırma, güçleştirme yapmadan yaşamın tüm güç koşullarına rağmen kolayı yapma, kolay olanı tercih etme prensibinde olsak ne kaybederiz?

 

1-Bakara, 2/185 2- Hacc, 78

2-Buhari sahih, ilim b,11,cihad 164

3-Buhari

4-Buhari

5-Buhari

YORUMLAR

  • 0 Yorum