Zeytinyağı

Zeytinyağı

Zeytinyağı
21 Temmuz 2020 - 12:13


Yağlar arasında da en sağlıklılardan biri olan zeytinyağı, zeytin ağacı ve özellikle meyvesinin eşsiz özelliklerini sofralarımıza ulaştırır. Doğanın mucizesi olarak kabul edilen zeytin ağacı, kendisini yenileme özelliğine sahip olan nadir canlılardan biridir. Bu sayede yüzlerce yıla uzanan ömürleri olabilir. Bu yenileme özelliğini sağlayan tam mineral ve bileşenler ise zeytin ağacı, yaprağı ve meyvesi içerisinde yer alır. Zeytin ve zeytinyağı aracılığıyla bu muhteşem mineraller, yağlar, Vitaminleri tüketebilme ve sağlıklı bir şekilde beslenebilme şansı elde ederiz. Zeytinin ve zeytinyağının toplanma ve üretim süreçleri, herhangi bir katkı maddesi veya organik olmayan maddeler kullanılmadan gerçekleştirilir. Geleneksel olarak binlerce yıldır uygulanan zeytinyağı üretim yöntemleri, günümüzde de ilkesel olarak benzer şekilde kullanılır.

Zeytinyağı üretim süreci

Geleneksel taş baskı adı verilen yöntem, binlerce yıldır dünyanın farklı bölgelerinde yağ elde edilmek için kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde toplanarak yıkanan zeytinler, taş baskı adı verilen değirmenlere konulur ve baskı uygulayarak zeytinlerin ezilmesi sağlanır. Bu sırada zeytin meyvesinde bulunan yağlar ve su ayrıştırılır. Ardından suyun yağdan ayrılması için dinlendirme işlemi uygulanır. Günümüzde bu işlem değirmen yerine, büyük silindirler aracılığıyla gerçekleştirilir. Kırma ve ezme işlemi sonrasında hamur haline gelen zeytinler, 20-40 dakika arasında bir süre makineler aracılığıyla yoğrulur. Bu yoğurma sırasında, hamurda kalan kaliteli zeytinyağıayrıştırılmaya devam edilir. Bu süreden daha fazla yoğurmak, havayla yoğun temas eden yağın serbest radikal adı verilen zararlıların oluşmasına sebep olur. Yanı sıra kalitesi düşük yağın kaliteli yağa karışmasına sebep olur. Bu sebeplerle yoğurma işlemi 20-40 dakika arasına kısa bir süre uygulanır.

Hamurda kalan yağ

Hamur içerisinde halen yağ bulunmakla birlikte, bu yağ kaliteli olmayan yüksek asidite derecesine sahip yağdır. Bu yağlar farklı amaçlarla kullanılmak üzere hamur üzerinden alınabilir, ancak yemeye uygun değildir. Elde edilen yağ aynı zamanda meyvenin karasu adı verilen acı suyuyla birlikte sıkılır. Yağın sudan ayrıştırılması işlemi için, dinlendirme ve bekleme işleminin yapılması da geleneksel olarak binlerce yıldır kullanılır. Günümüzde bu işlem santrifüj gibi modern uygulamalarla desteklenir ve en kaliteli zeytinyağı üretimi gerçekleştirilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum