Reklam
Reklam

Eşiyle fazla vakit geçirmek için çikolata imalathanesi kurdu

Adana’lı Yasemin İnal, çikolata satışı üzerine pazarlamacı olan ve sürekli seyahat eden eşiyle birlikte daha fazla vakit geçirmek için KOSGEB desteği alarak kendi çikolata imalathanesini kurup işinin patronu oldu.

Eşiyle fazla vakit geçirmek için çikolata imalathanesi kurdu
Eşiyle fazla vakit geçirmek için çikolata imalathanesi kurdu
Bu içerik 317 kez okundu.
Reklam

İnal, "Eşimin çok uzun seyahatleri oluyordu. Hem birlikte bir iş yapalım, hem de Adana’da hizmet vermiş olalım diye bu işletmeyi kurduk" dedi.

Evli ve 2 çocuk annesi 40 yaşında ki Yasemin İnal, çikolata satışı üzerine pazarlamacı olan ve sürekli seyahat eden eşi Murat İnal ile birlikte daha fazla vakit geçirmek için geçtiğimiz sene Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)’in girişimcilik eğitimine katılıp girişimcilik sertifikası aldı. Ardından da KOSGEB'den aldığı hibe desteği ile 10 Mayıs 2016 tarihinde Elizan isimli çikolata imalathanesi açan ve 4’ü bayan toplam 10 kişiye istihdam sağlayan İnal, 80’ın üzerinde çikolata çeşidi ile şimdiden Avrupa’ya da ihracat yapmaya başladı.

Eşini de kendi imalathanesinde satış ve pazarlamadan sorumlu olarak çalıştıran genç kadın, iş kurma fikrinin her zaman hayali olduğunu belirtti. Hem Adana’ya hizmet, hemde eşiyle birlikte olmak için böyle bir girişimde bulunduğunu belirten Yasemin İnal, “Eşimin Doğu,Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerine seyahatleri oluyordu. Çok uzun süren seyahatleri vardı. Hem birlikte bir iş yapalım, hem Adana’da hizmet vermiş olalım, hemde kaliteli ürünler sunup birlikte olmak istedik. O yüzden ben geçtiğimiz yıl KOSGEB'in düzenlediği kursa katıldım. KOSGEB'in dedesteği ile bu işletmeyi kurduk” diye konuştu.

Genel olarak pastacılık sektörüne yönelik ürünler yaptıklarını ifade eden İnal, kendi ürünlerini yurt dışına götüren müşterilerin olduğunu ve bundan mutluluk duyduğunu söyledi. Avrupa’nın bazı ülkelerine de ihracat yaptıklarını kaydeden genç kadın, şöyle konuştu:
“Pastacılık sektörüne yönelik pastalık fıstıklar üretiyoruz. Renkli draje gurubumuz var. Türkiye’de üretilmeyen bir kaç tane ürünümüz var. Hatta bunları Ramazan Bayramı’nda satışa çıkaracağız. Bizim ürünlerimizden bazılarını yurt dışına götürenler çok oluyor hediyelik amaçlı. Çünkü orada da bizim ürünlerimiz farklı geliyor. Avrupa’nın bazı ülkelerine ihracata başladık. Akdeniz İhracatçılar Birliği üyesiyiz. Başka ülkelere de ihracatı arttırmayı düşünüyoruz.”

Ayrıca Yasemin İnal, Ramazan Bayramı yaklaştığı için bayan çalışan sayılarının artacağını belirtti.

Öte yandan İnal, KOSGEB'in desteklerinden herkesin yararlanması gerektiğini ifade ederek, “Kesinlikle bu teşviklerden yararlansınlar istiyorum. Risk alsınlar. Çünkü risk almadan herhangi bir başarı elde edilmiyor. Sonucunu da mutlaka çok çalışarak alıyorsunuz. Kaliteden de ödün vermemeniz gerekiyor yaptığınız her işte” diye konuştu.

Yasemin İnal’ın eşi Murat İnal ise bazı firmaların kalitede istikrarsızlık oluşturdukları için böyle bir işe girdiklerini anlatarak, “Henüz 1 yılı yeni doldurmuş olmamıza rağmen dolaylı olarak ihracatcı firmalara tedarik ettiğimiz Almanya ve Fransa’da tüketim kanallarımız şimdiden oluştu. Ayrıca Tunus gibi bazı ülkelere de dolaylı olarak bizden alıp ihraç eden firmalar olduğu gibi bizim de ihraç kaydımız var. Daha önceden benim temsil ettiğim firmalar adına Türkiye’nin doğu bölgelerine satış pazarlaması yapıyordum ama temsil ettiğim firmalarda dönem dönem kalitede istikrarsızlık gibi sorunlar bizim pazarda yol almamızı etkiliyordu. Eşiminde desteği ile bu işletmeyi kurduk. En büyük amacımız hep aynı kalitede üretim yapabilmek” diye konuştu.

adana eşiyle daha fazla vakit geçirebilmek için çikolata fabrikası açtı ihracat yapacak
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deri Eşyalardan İz Yapmış Sakız Lekesi Nasıl Temizlenir? Genel Temizlik Ürünü
Deri Eşyalardan İz Yapmış Sakız Lekesi Nasıl Temizlenir? Genel Temizlik Ürünü
Hamileliğe Hazırlanırken Yapılması Gerekenler
Hamileliğe Hazırlanırken Yapılması Gerekenler