Saç Yağlanmasının Nedenleri? Yağlı Saçlara Neler Yapılabilir

Günümüzde çoğu şampuan ve saç ürünlerinin çıkış nedeni kuru saçları baz alarak çıkmıştır.Ama gündelik hayata saçtataki yağlanmada saçın için yaraları olduğu kadar zararlarıda vardır.

Saç Yağlanmasının Nedenleri? Yağlı Saçlara Neler Yapılabilir
Saç Yağlanmasının Nedenleri? Yağlı Saçlara Neler Yapılabilir admin
Bu içerik 295 kez okundu.

SAÇ YAĞLANMASININ SEBEPLERİ

Günümüzde çoğu şampuan ve saç ürünlerinin çıkış nedeni kuru saçları baz alarak çıkmıştır.Ama gündelik hayata saçtataki yağlanmada saçın için yaraları olduğu kadar zararlarıda vardır.Fazla yağlanma saç derisinde gözenekleri kapatığı  saçın çok çabuk kirlenmesine neden olur.Neden mi saçınız fazla yağlanıyor bunun cevabı basit çünkü saç derisinde bulunan yağ bezleri normalden daha fazla yağ salgılamasıdır.Saçtaki yağ bezleri vücüdumuzun diğer bölgesindeki yağ bezlerinden daha aktiftir.

SAÇ YAĞLAMASININ NEDENLERİ

Saçtaki yağ bezleri çok fazla yağ üretir bu sebebten dolayı kişinin düzenli saç bakımı tani yıkamaması saçtaki yağlanmayıya neden olur . Bunlara ek olarak saçtaki yağlanmanın insandaki hormonların bozukluğuda neden olur.Hormonlar ergenlik ve hamilelik dönemlerinde farklılıkları gösterdiği için saçtaki yağlanmanın da doğal olarak görülür.Kadınlarda adet döneminden sonrada saçlarda yağlanma olduğu bilinmektedir.

SAÇTAKİ FAZLA YAĞIN NEDEN OLABİLECEĞİ SORUNLAR

Saçtaki yağlanma fazlaysa bir süre sonra kişide saçın kepeklenmesine dair nedenlere yol açar. Bu sebepten dolayı kişinin saçlarında kaşınma kaşınmadan dolayı iltihaplanma kaynaklanan cilt hastalıkları görüle bilir.Saç derisinde oluşan yağlanma düzenleri olarak temizlenmediğinde kişide  saç gözenekleri tıkanır.Bundan dolayı sivilce oluşumu görülür.

NELER YAPILABİLİR

Sçtaki fazla yağın engelenmesi için kişinin her gün banyo yapması gerekir Çünkü banyo yaptıktan sonra yağ bezleri saçın nemlenmesi için tekrardan yağ salgılıyor bu esnada kişinin kulandığı şampuan türü saçı çok fazla kurutmayan bir saç şampuanı türü kulanmalıdır.

Günlük hayata bakımlı olmanı ve tertipli olmanız gerekiyorsa kişnin saça zarar veren jöle, köpük ,sprey gibi ürürnlrin kullanılması tasiye edilmez ama illa kullanılacaksa saçın ıslak gösteren jöle kullanılması yerine saçtta sertlik veren jöleler kullanılması daha makbuldür.

Gün içinde saçınızla oynama gibi bir alışkanlığınız varsa bundan vazgeçin çünkü saçlarınızı ovaladıkça elinize bulunan yağ saçınızın üst tabakasınada geçtiği için kişinin saçı çok çabuk bir şekilde yağlanır.bu yüzden saçlarınızı yıkayamayorsanız bile kuru bir şampuan bulup saç dibinize döktükten sonra normal bir tarakla tarayın

Saç maşası saçın daha kısa sürede yağlanmasına ve çok yıpranmasına neden olur Bu yüzde kişinin elinden geldiğince az kullanması gerekir.

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı