Geçmişten Bugüne Korku Evi

Her şey milattan önce 2000’li yıllarda başladı

Geçmişten Bugüne Korku Evi
Geçmişten Bugüne Korku Evi admin
Bu içerik 356 kez okundu.

Her şey milattan önce 2000’li yıllarda başladı

Yok o kadar da eski değil biraz abarttım! Polisiye kitapları düşün; okurken katili bulmaya çalışırsın. Bazen doğru tahmin edersin bazen de hiç beklemediğin biri çıkar. Kaçış oyunları atası! Adeta babası kitaplardır. Tıpkı kaçış oyunlarındaki gibi cinayetler, gizemli olaylar ve çözülmesi gereken bir mesele vardı bu kitaplarda…

Kitaplar yerini filmlere bıraktı!

 Kitaplardan sonra filmler çıktı. Bilirsin işte bir çok türü var ama sana anlatmak için bir örnek vereyim; Testere filmini bilirsin, kurbanlar daha önce hiç görmedikleri bir yerde gözlerini açarlar, ürkütücü korkunç bir mekan ve buradan çıkmak için çevrelerinde ip uçları ve sınırlı süreleri vardır! Korku, zaman ve zeka… İşte buradan çıkmak için hem sakin kalmalı, hem hızlı hareket etmeli ve hem de zekanı kullanmalısın! Korku evleri de aslında bu tür filmlerin gerçek hayata uyarlanmış halidir.

Bilgisayar oyunları hayatımıza girdi!

 Kaçış oyunları tabiri ise tam olarak bilgisayar oyunları ile birlikte kullanılmaya başlandı. Özel evler ve siz oradan kurtulmak için mücadele ediyorsunuz… Hala bu tür sanal kaçış oyunları oldukça popüler. Tıpkı şuan evden kaçış oyunlarında olduğu gibi macera, korku gibi bir çok türü var. Korku evi eğlencesinin ortaya çıkmasından bir önceki aşama sanal evden kaçış oyunlarıdır.

Biz bulacak değildik ya yine Japonlar buldu!

2008 yılında Japonya’da öğrenciler için hazırlanan bir kamp yerinde hem öğrencilerin eğlenmesi, hem takım oyunu kurmaları hem de zekalarını kullanmaları için özel bir alan hazırlandı. Kamp alanında hazırlanan bu yerde öğrenciler ip uçlarından faydalanarak şifrelere ulaşıyor ve görevleri tamamlayarak alandan çıkıyorlardı. Oyun o kadar beğenildi ki kısa zamanda gerçek odalarda oynanmaya başlandı. İşte "escape room" yani "odadan kaçış" tabiri de böylece ortaya çıktı. Sanal bilgisayar oyunlarından ayrılması için de "real room escape game" yani "gerçek odadan kaçış oyunu" olarak isimlendirildi.

Gerçek kaçış oyunları hızla dünyaya yayıldı

Japonya’dan sonra tüm dünyayı gerçek odadan kaçış oyunları çılgınlığı sardı. Önceleri tek bir odadan ibaret olan mekanlar yavaş yavaş genişledi. Kullanılan senaryolar ise daha çok bulmaca türünde macera hikayeleri idi. Ülkemize oyunun ilk gelişi ise 2013 yılını buldu. Bu yılda ilk odadan kaçış oyunu İstanbul’da açıldı. Tek bir odadan oynanmaya başlayan oyun zamanla büyük alanlara taşınca "evden kaçış oyunu" olarak anılır oldu. Aynı zamanda yavaş yavaş bulmaca ağırlıklı oyunlardan korku ağırlıklı oyunlara geçiş başladı.

Korku evi macerası her yerde!

2013 yılından 2017 yılına kadar sadece Türkiye’de 600’den fazla evden kaçış oyunu açıldı. Bu mekanların çoğunluğu korku temalı olduğu için "korku evi" ifadesi sıkça duyulur oldu. Böyle olunca da evden kaçış oyunu ismi yerini korku evi ismine bıraktı.Bu isim karmaşası ile alakalı olarak “evden kaçış oyunu ve korku evi karmaşası” konulu yazıma da göz atabilirsin. İşte korku evleri böyle ortaya çıktı…

  Kaynak - Geçmişten günümüze korku evi! - http://www.kacismerkezi.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı