Derin Meditasyon Nasıl Yapılır

Meditasyonun derini ya da hafifi olur mu demeyin! Derin meditasyon kavramı; meditasyonu yıllardır yapan insanlar için geçerli bir kavramdır. Yeni başlayanlar için de direkt olarak derin meditasyona geçme teknikleri vardır.

Derin Meditasyon Nasıl Yapılır
Derin Meditasyon Nasıl Yapılır admin
Bu içerik 137 kez okundu.

Meditasyonun derini ya da hafifi olur mu demeyin! Derin meditasyon kavramı; meditasyonu yıllardır yapan insanlar için geçerli bir kavramdır. Yeni başlayanlar için de direkt olarak derin meditasyona geçme teknikleri vardır. Meditasyonu düzenli olarak yapmış olsanız da, bazen meditasyon için oturduğunuzda zihniniz düşünce dünyasında dolaşmakta olduğunu fark etmişsinizdir. Meditasyon yapmak zorundayım diye düşünüyorsanız; daha önce bu uygulamayı yapmışsınız ve bunun yararlarını görmüşsünüz demektir. Makalemizi okumaya devam ederek; derin meditasyon nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

 

Derin meditasyon Nasıl Yapılır


Önce rahatlayın ve iç aleminizdeki stres dalgalarını dindirin. Hiç bir kaygının olmaması gereklidir.

Sessizliğin yankılarını yaşayın. Sessizliğin tadını çıkarın.

Yoga duruşuyla vücudunuzu tatmin edebilirsiniz. Bazı Yoga duruşları ile fiziksel rahatlığı sağlayın.

Yemeğinize göz kulak olun. Aşırı yemeyin.

Günlük meditasyon sürenizi sabit tutun. Günlük Meditasyon Sürenizi Ayarlayın

 

Birine yardım ettiğinizde karşılıksız yardımdan söz ediyoruz, içiniz kıpır kıpır oluyordur, şimdi ise kendinize yardım ediyorsunuz ve bunun sevincinin farkına varmalısınız. Bu son derece heyecan verici bir deneyimdir. Sabahları terasta durduğunuzu ve yükselen güneşin güzelliğiyle büyülenmiş olduğunuzu güne bembeyaz bir safa ile başladığınızı düşünün. Sabahın erken anları meditasyon için en uygun zamanlardır. Bu zamanlarda zihin yine durmadan sorunlar üretmeye başlar ve onlar çözmek için çözüm yolları üretir. Sizi meşgul eder. Burada yapacağınız şey, zihninize gelen düşünceler ne olursa olsun sadece kısa bir süreliğine onlara kulak asmamaktır! Evet! Meditasyonun asıl öğretisi zihni devre dışı bırakmak ve kişinin kendi özü ile birlik içinde olmasını sağlamaktır. İşte bunun için sessizlik olmalı ve dışarıdan sizi rahatsız edecek bir uyarıcının olmaması gerekir. Sessizlik meditasyonla birlikte hareket eder. Sessiz olduğunuzda aklınızın zihninizin ve düşüncelerinizin hızı azalır ve meditasyona kolayca başlarsınız. Sessizliği ve meditasyonu birlikte yaşamanın kolay budur. 

 

Yoga duruşu ile vücudunuzu rahatlatın


Birkaç gün boyunca meditasyonda çok huzursuz hissettiğinizi ve derinleşemediğinizi hissederseniz vücut gerginliğini azaltmak için yoga duruşlarını deneyin.  Uzun süre, aynı hareketleri yapmak ve  çalışmak vücutta bir takım bölgelerde sertlik ve ağrılara yol açar. Yoga duruşları kan akışını her hücreye eşit ve dengeli dağıttığı için meditasyon öncesi Hatha Yoga önerilmektedir. Ağır yemeklerden sonra meditasyon yapamazsınız. Fazla kilolu iseniz yine verim alamazsınız.

Kızarmış et yedikten sonra meditasyon yaptığınız o günleri düşünün ve sonra hafif ve besleyici bir yemek yedikten sonra meditasyon yaptığınız günleri düşünün, ikisi arasındaki farkı hemen göreceksiniz. Ağır yemekler meditasyonda derinleşmenizi engeller. Bu yüzden az yiyin. Zihni kontrol etmeyi düşünmeyin bunu başaramazsınız ancak püf noktası şudur; zihni umursamayabilirsiniz! Onu yönetemezsiniz ancak onu göz ardı edebilirsiniz. Meditasyon size bu güzelliği verir. Bedenin rahatlığı zihnin sakinliği birlikte sağlanırsa, ruh da dinginliğe kavuşur. İşte bu nedenle bedenin ağrılı acılı olmaması gerekiyor. Yoga duruşları ile onu gevşetin. Düşünce dünyanızı TV izler gibi izleyin ama asla duygularınızı katmayın! Meditasyonda derinleşme için acele etmeyin. Zamanınız her zaman vardır. 3 yıllık bir sürede bu işin ustası bile olabilirsiniz doğru zamanda doğru uygulamalar yaparsanız...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"