Farklı Konseptlerde Müzayedecilik Anlayışı Peramezat

Müzayede, açık arttırma veya mezat adları ile biliniyor. Söz konusu etkinlik taşınır ya da taşınmaz malların en yüksek fiyata satıldığı bir organizasyon olarak geçmişten günümüze dek devam ediyor.

Farklı Konseptlerde Müzayedecilik Anlayışı Peramezat
Farklı Konseptlerde Müzayedecilik Anlayışı Peramezat Tanitimweb
Bu içerik 814 kez okundu.

Müzayede, açık arttırma veya mezat adları ile biliniyor. Söz konusu etkinlik taşınır ya da taşınmaz malların en yüksek fiyata satıldığı bir organizasyon olarak geçmişten günümüze dek devam ediyor. Müzayedeler taşınmaz mallar üzerinden eski para, sanat yapıtları, antikalar, ev eşyası, mücevherler pul, ender kitaplar ve kullanılmış tarım makinelerigibi ürünler üzerinden gerçekleştiriliyor. Farklı konseptlerdeki müzayedeleri de Türkiye’de ilk olarak Pera Müzayedecilik uyguluyor.

Sadece salon müzayedeleri ile değil aynı zamanda gelişen teknolojiye de ayak uydurarak online yani internet müzayedeleri de gerçekleştiren firma her yıl dört kez “Osmanlı ve Karma Sanat Eserleri” ve altı kez; kitap, para, jeton, madalya, harita, gravür, kartpostal ve fotoğraflar üzerinde düzenlenen “Efemera&Nümismatik Müzayedesi” gerçekleştiriyor. Firma kendi müzayede salonuna sahip. Bu salon aracılığı le tek bir kişinin sahip olduğu sanat eserleri ya da antika eşyalar koleksiyonu üzerinden müzayede yapılıyor. Müzayedelerin bağlamları fırsat müzayedeleri, eski kitap, efemera veya nümismatik üzerinden veriliyor. Bu alanlara ilgili olan veya koleksiyonları bulunanlar tarafından oldukça talep gören açık arttırmalar hem firmanın kendi salonunda hem de dernek veya oteller de gerçekleşiyor.

Firma, müzayede etkinliklerini sadece antika ya da sanat eseri alım için değil aynı zamanda bu eşyaların satışını yapmak isteyenler için de sunuyor. Sadece alışveriş değil aynı zamanda tarihin korunması ve yayılması, kültür ve sanatın bu kolunun yayılması için de uğraşan firmanın kurucusu olan Mehmet Gacıroğlu, Dünyanın en büyük Osmanlı parası koleksiyonuna sahip. Koleksiyonu 2011 yılında Dolmabahçe Sarayında düzenlenen sergi ile tescillene Gacıroğlu’nun aynı zamanda yılın kitap ödülü bağlamında “IBNS – International Bank NoteSociety” tarafından bir ödülü de bulunuyor. firma sadece müzayedecilik değil aynı zamanda ekspertiz, eski para, bit pazarı,sanat ve kültür etkinlikleri ve koleksiyon danışmanlığı gibi hizmetleri de bulunuyor. Uzman görüşleri ile hem ulusal hem de uluslararası piyasayı takip eden, antika ve sanat eserleri ile ilgili uzman bakış açısında sahip olan firma ve koleksiyonerlere danışmalık yapıyor ve bu sayede pek çok önemli koleksiyonun oluşması için ön ayak da oluyor.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"