Mustafa Şentop'tan seçim ittifakı açıklaması (Yeni sistemde nasıl oy verilecek?)

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, NTV canlı yayınında seçim ittifakı düzenlemesi ve yeni oy pusulasına yönelik bilgiler verdi.

Mustafa Şentop'tan seçim ittifakı açıklaması (Yeni sistemde nasıl oy verilecek?)
Mustafa Şentop'tan seçim ittifakı açıklaması (Yeni sistemde nasıl oy verilecek?) admin
Bu içerik 855 kez okundu.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, NTV canlı yayınında Oğuz Haksever'in sorularını yanıtladı.

 

Şentop'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

 

"Türkiye'de seçim sistemi tartışmaları her zaman devam etti. Barajı seçim mevzuatı içerisinden bir tartışma olarak değerlendirmek yerine bütün sistemi değerlendirelim diyorduk. Sadece baraj değişikliği sistemi bütünüyle düzeltecek bir husus değil. Seçim sistemi sadece barajdan ibaret değil.

 

Ama partiler bu konuda hemfikir değil. Biz ittifakla iki şeyi çözüyoruz. Türkiye'de ittifak yok diyemeyiz, kanuni temeli yok ama fiilen var. İttifaklar bir ihtiyaç. Biz bunu bir hukuki temele kavuşturalım istiyoruz. İkinci husus da; barajla ilgili dile getirilen sıkıntıların aşılmasına yönelik bir adım atıyoruz.

 

"HER İTTİFAK OYLARI ARTIRMIYOR"

 

Seçim ittifakını biz icat etmedik. Dünyada farklı uygulamalar var. CHP ile HDP ittifak yapsın girsin seçime, bu neden konuşulmuyor? Her ittifak oyu artırmıyor. Bazı ittifaklarda partilerin tek tek aldığından daha düşük oy çıkabilir. Bu anlamda ittifakı değerlendirirken bütün parametreler göz önüne alınabilir.

 

Mustafa Şentop, yeni sistemi oy pusulası örneği üzerinden anlattı.

 

Mustafa Şentop, yeni sistemi oy pusulası örneği üzerinden anlattı.

OY PUSULASI NASIL OLACAK?

 

Oy pusulasında fazla bir değişiklik olsun istemedik. İttifak yapan partiler oy pusulasında yan yana yer alacak. Her parti için bir sütun olacak. İttifakın unvanı olan bir çerçeve olacak. Bütün detayları düşündük. Yine herkes kendi partisine oy verecek ana prensip bu. AK Parti'ye oy verecek olan AK Parti'ye MHP'ye oy verecek olan MHP'ye mühür vuracak.

 

HANGİ OYLAR GEÇERSİZ SAYILACAK?

 

Mührü nereye vurursanız vurun, isterseniz birden fazla vurun diğer partinin alanına geçmeyince geçersiz olmayacak. İttifak alanı içerisinde farklı yerlere vurulduğunda ise geçerli olması lazım. Bu sorunu bir formülle çözmeye çalışıyoruz. İttifakın ortak oyu dediğimiz oy. Ama hangi parti olduğu belli değil. Bu oyları partilerin tek tek almış oldukları oy oranında partilere dağıtıyoruz. Tabii bunlar istisnai durumlar. Esas olan herkesin kendi partisine oy vermesidir. 

 

Başka partilerin de bir şekilde bu ittifaka dahil olacağı kanaatindeyim."

 

İTTİFAK TEKLİFİ SALI GÜNÜ GÖRÜŞÜLECEK

 

Meclis'e sunulan seçim ittifakı teklifi salı günü Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"