Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kesinlikle taviz vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kırgız mevkidaşı Ceenbekov basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, "FETÖ'cüler ve sirayet ettikleri kişiler Türkiye ile Kırgızistan arasına fitne tohumları ekmek için her türlü alçaklığı, kalleşliği sergilediler. Cumhurbaşkanı Ceenbekov'un bugünkü ziyaretini FETÖ'nün bu çabalarına verilmiş en güzel cevap olarak görüyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kesinlikle taviz vermeyeceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kesinlikle taviz vermeyeceğiz admin
Bu içerik 952 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kırgız mevkidaşı Ceenbekov basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, "FETÖ'cüler ve sirayet ettikleri kişiler Türkiye ile Kırgızistan arasına fitne tohumları ekmek için her türlü alçaklığı, kalleşliği sergilediler. Cumhurbaşkanı Ceenbekov'un bugünkü ziyaretini FETÖ'nün bu çabalarına verilmiş en güzel cevap olarak görüyorum." dedi. 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "FETÖ'cü alçakların ellerini kollarını sallayarak gezmesine kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar, hangi deliğe saklanırlarsa saklansınlar inlerine gireceğiz, kulaklarından tutup adalete teslim edeceğiz." ifadelerine yer verdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "FETÖ'cüler ve  sirayet ettikleri kişiler, Türkiye ile Kırgızistan arasına fitne tohumları ekmek  için her türlü alçaklığı, kalleşliği sergilediler. Cumhurbas?kanı Ceenbekov'un  bugünkü ziyaretini FETÖ'nün bu çabalarına verilmiş en güzel cevap olarak  görüyorum." diye konuştu. 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kırgızistan Cumhurbas?kanı  Sooranbay Ceenbekov, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa ve heyetler arası  görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

 

Ceenbekov'u Türkiye'de misafir etmekten duyduğu bahtiyarlığı dile  getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ceenbekov'u cumhurbaşkanlığı seçimindeki  başarısından dolayı tebrik etti.

 

 

Kırgızistan Cumhurbaşkanı'nın ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye  yaptığına dikkati çeken Erdoğan, bu anlamlı ziyaret için teşekkür etti.

 

Ceenbekov'un görev süresi boyunca iki ülke arasındaki ilişkilerin daha  da gelişeceğine inandığını belirten Erdoğan, "Kırgızistan, bizim için özel,  ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Bu anlayışla 1991 yılında Kırgızistan'ın  bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olduk. 2011 senesinde Yüksek Düzeyli Stratejik  İşbirliği Konseyi ihdas ederek, ilişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine  yükselttik. Kırgızistan'da iş adamlarımızın çok önemli yatırımları var. Eğitim  alanında bugüne kadar 3 bin 500 Kırgız öğrenciye Türkiye burslarıyla ülkemizde  eğitim öğretim imkanı hazırladık. TİKA vasıtasıyla çok farklı alanlarda kalkınma  projelerini hayata geçirdik." diye konuştu.

 

"FETÖ'NÜN BU ÇABALARINA VERİLMİŞ EN GÜZEL CEVAP"

 

İki ülke arasındaki bu yakın iş birliğinin 15 Temmuz darbe girişimi  sonrası çeşitli sınamalara maruz kaldığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam  etti:

 

"FETÖ nüfuzu altındaki bazı şahıslar üzerinden bu iş birliğimizi  zehirlemeye, dinamitlemeye ve rayından çıkarmaya çalıştılar. FETÖ'cüler ve  sirayet ettikleri kişiler, Türkiye ile Kırgızistan arasına fitne tohumları ekmek  için her türlü alçaklığı, kalleşliği sergilediler. Cumhurbaşkanı Ceenbekov'un  ziyaretini FETÖ'nün  bu çabalarına verilmiş en güzel cevap olarak görüyorum.  Türkiye, son FETÖ'cü hain de hukuk önünde hesap verene kadar yurt içinde ve yurt  dışında bu örgütle mücadelesini sürdürecektir. 251 insanımızın kanını döken,  sadece bu külliyenin etrafında 29 kardeşimizi şehit eden bu alçakların ellerini,  kollarını sallayarak gezmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz.

 

Nereye kaçarlarsa kaçsınlar, inlerine girecek, bunları kulaklarından  tutup adalete teslim edeceğiz. Türkiye için olduğu kadar Kırgızistan için de çok  büyük bir tehdit oluşturan bu örgütün kökünü kazımak, devlet başkanları olarak  boynumuzun borcudur. Bu, öyle bir örgüt ki bugün bize, yarın aynısını  Kırgızistan'a yapacak karakterdedir."

 

İkili ve heyetler arası görüşmelerde bu konuları görüştüklerini  belirten Erdoğan, Türkiye olarak FETÖ ile mücadele konusunda Kırgızistan'dan  beklentileri açık ve net ifade ettiğini anlattı.

 

"FETÖ KONUSUNDA ÇOK DAHA DİRAYETLİ DAVRANACAĞINA İNANIYORUM"

 

Bu meselenin Türkiye için anlamının Türk-Kırgız ilişkilerinin geleceği  bakımından önemini vurguladığını kaydeden Erdoğan, "Sayın Ceenbekov'un FETÖ  konusunda çok daha dirayetli davranacağına ve gereken önlemleri süratle alacağına  inanıyorum. Biz de FETÖ ile mücadele noktasında ilgili birimlerimizle kendisinin  yanında olacağız." şeklinde konuştu.

 

 

Ceenbekov ile ekonomi, ticaret, kültür ve eğitim başta olmak üzere  ikili gündemde yer alan diğer meseleleri de görüştüklerini aktaran Erdoğan,  siyasi ve askeri iş birliği konularını ele aldıklarını bildirdi.

 

İki ülke arasındaki ticaret hacmini bir milyar dolara ulaştırmayı  hedeflediklerini kaydeden Erdoğan, ekonomi bakanları ve iş adamlarının atacakları  adımlarla, üçüncü ülkelerde de yatırımcıların atacağı adımların önemine işaret  etti.

 

Türk Konseyi Zirvesi'ne de değinen Erdoğan, "İnşallah eylül ayında  Türk Konseyi Zirvesi'ni Bişkek'te yapmayı arzu ediyoruz. Ceenbekov, ev sahibi  olarak gerek bizi gerek Kazakistan'ı, Özbekistan'ı, Azerbaycan'ı ve  Türkmenistan'ı davet etmek suretiyle güçlü bir mesajı istiyoruz ki Türk  Konseyinde dünyaya verelim." dedi.

 

Doğumunun 90'ıncı, vefatının ise 20'nci yılı idrak edilen Kırgız Yazar  Cengiz Aytmatov'un "Birleşenler, birbirine omuz verenler, her engeli aşarlar."  sözüne atıfta bulunan Erdoğan, "Bizim de Türk dünyası olarak önümüzdeki engellere  bu şekilde bakmamız, kenetlenmemiz, gönüllerimizi birleştirmemiz gerekiyor."  değerlendirmesinde bulundu.

 

Ceenbekov'un ziyaretinin iki ülke arasında yeni sayfalar açılmasına  vesile olacağına inancını dile getiren Erdoğan, yapılan anlaşmaların iki ülke  arasında yeni bir dönemin başlangıcına vesile olmasını diledi.

 

İKİ ÜLKE ARASINDA 6 ANLAŞMA İMZALANDI

 

Basın toplantısı öncesinde Erdoğan ve Ceenbekov huzurunda iki ülke  arasındaki anlaşmaların imza töreni gerçekleştirildi.

 

Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kırgızistan Hükümeti  arasında 6 anlaşma imzalandı.

 

Buna göre, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım  Ajansı ile Kırgız Cumhuriyeti Yatırım Teşvik Ajansı Arasında Mutabakat  Muhtırası", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti  Arasında Tarım Alanında İşbirliği Anlaşması", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile  Kırgızistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Beden Eğitimi ve Spor Alanında  İşbirliği Anlaşması", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kırgız Cumhuriyeti  Hükümeti arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması",  "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kırgızistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında  Sosyal Güvenlik Alanında İşbirliği Anlaşması", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile  Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Basın ve Enformasyon Alanlarında İşbirliği  Protokolü", ilgililer tarafından imzalandı.

 

İmza töreninde Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı  Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba,  Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri  Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TİKA Başkanı Serdar Çam ve  Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün hazır bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuğu onuruna resmi akşam yemeği verecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"