NOISY LAMBS GİRİŞİMCİLİK ÖRNEĞİ!

NOISY LAMBS GİRİŞİMCİLİK ÖRNEĞİ!
NOISY LAMBS GİRİŞİMCİLİK ÖRNEĞİ! admin
Bu içerik 499 kez okundu.

Girişimcilik 21.yy dünyasında büyük önem arzetmektedir. Ülkelerin girişimciliğe verdiği önemi görmek istiyorsak, girişimciliğe ne denli vurgu yapıldığına bakabiliriz. Herkes girişimciliği tavsiye etmekte, girişimciliğe teşvik etmektedir. Çünkü ülkelerin ve dünyanın gelişmesinde girişimciler esas rolü oynuyor. Örn. Bir girişimci çıkıyor(Elon Musk) ve elektrikli araçları hayatımızın bir parçası haline getiriyor. Uzaya roket yolluyor, uzay seyahatlarini başlatacağını söylüyor. Günümüzde kullandığımız teknolojilerin hepsi birer girişimcilik örneğidir. Ve aynı zamanda hepsi bir soruna çözüm olarak var olmuştur…

Bugün de bir girişimcilik projesinden bahsedeceğiz. Noisy Lambs. Noisy Lambs küçükbaş hayvancılık tarafında geliştirilmiş bir proje. Proje ölçek olarak ufak görülse de hayvancılıkta son teknolojilerin kullanılması, akıllı tasarıma sahip olması gibi özellikleri açısından da önemli.

Noisy Lambs Kurucusuyla Ufak bir Röportaj

Noisy Lambs fikrini ortaya atan Eyüp DERDİYOK ile ufak bir röportaj gerçekleştirdik.

--Öncelikle Merhabalar, Noisy Lambs yani gürültücü kuzular projesine geçmeden Eyüp Derdiyok’u tanıyabilir miyiz?

Eyüp: Merhabalar, ilginiz için teşekkür ederim. 2009 yılı itibariyle İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesini kazandım. Konuya direk buradan başlamamın sebebi aslında bu projenin doğmasının çokta uzak bir fikir olmadığını aktarmaktı. Bunun yanı sıra Yugoslavya, şuan ki vaziyete göre Makedonya göçmeniyim. Aslen doğma büyüme İstanbullu’yum. Bir yandan da Tekirdağ’lı oldumu da söyleyebilirim. Noisy Lambs projesi üniversite yıllarından beri kafamda olan fakat dönem dönem zihnimde beklemeye aldığım bir projeydi.

Bir çok iş alanında çalıştım, perakende satış, cam seramik ürünleri, restorant ve en nihayetinde uluslararası bir şirketin pazarlama alanında güzel işler başardıktan sonra doğaya dönüş sürecimi başlatmak istedim. Ülkemiz şartlarında emekli olayım, şehri terk edeyim hayalleri kuran onbinlerce insanımız var. Fakat ben bunu yapmak için emekliliği beklemek istemiyorum. Ayrıca Noisy Lambs’ten bahsederken, onun yanı sıra çok farklı ek projelerim de var. Bunları gerçekleştirmek istiyorum.

--O zaman Noisy Lambs’e geçelim. Nedir Noisy Lambs?

Noisy Lambs’i uzun uzun anlatmak ve yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için iyice açıklamam gerekli fakat kısaca anlatalım. Noisy Lambs hayvancılık ve onun alt kategorisi olan küçükbaş hayvancılık noktasında oluşturulmuş bir proje. Projenin temel faaliyeti damızlık üretimi ve kasaplık kuzu temini. Yine hayvancılığımızı geliştirmek istiyorsak elit sürüler oluşturmak zorundayız. Elit sürüler, verimlilik anlamında geliştirilmiş sürülerdir. Öncelikle bunu başarmak istiyoruz. Soyu bilinen, yani pedigreli sürüler yetiştirip bunları ülkemizin dört bir yanına satışını gerçekleştirmek istiyoruz. Elbette bir yandan da kuzu etinin ülkemiz için değeri malum. Bu anlamda kısa sürede pazara sevk edebileceğimiz kuzular yetiştirmek niyetindeyiz. Bunu gerçekleştirirken de en mühim konu: Hayvan refahı. Modern teknolojiler kullanarak, alanında en başarılı kişilerden danışmanlık alarak hayvan refahına azami derecede önem göstereceğiz.

--Noisy Lambs’in Farkı Nedir?

Noisy Lambs, sermaye ortaklığı projesidir aynı zamanda. Temel mantığımız şu: Elbetteki köyünde 3 hayvanla da bu işi yapabilirsin fakat ne kadar başarılı olursun? Ya da şehirden kaçacak bir nokta istiyorsundur, ekip biçebileceğin. Noisy Lambs aynı zamanda bu şehirden kaçış ortamını da sana sağlıyor. Kısacası hayvancılığa girmek isteyen ve kısıtlı bütçesi olan kişileri bir araya getirip işi kitabına uygun şekilde yapmayı amaçlıyoruz. Bununla beraber az önce de bahsettiğim gibi şehirden kaçmayı planlayan kişiler için de bir durak niteliğinde olacağız. Birkaç bungalow da yaparak misafirlerimizin hafta sonunu geçirebilecekleri de bir yer olmayı planlıyoruz.

Kime hitap ediyoruz:

-          Hayvancılık yapmak isteyip kısıtlı bütçesi olanlara

-          Şehirden kaçmak isteyenlere

-          Düzenli ek gelir sahibi olmak isteyenlere

--Ek gelir diyince akla iki soru geliyor. 1) Katılımcılar ne kadar kazanabilecekler ve tabii ki yaşanan bunca olaylardan sonra güven konusu. Ne dersiniz bu konularda?

O kadar önemli bir konu ki güven. Kendime ilk sorduğum soru buydu: Projen iyi güzel fakat neden ve nasıl güvenecekler sana? Tabii ki buna herkes kendisi yanıt arayacak fakat kendime göre aktarmaya çalışacağım.

 

Katılımcılar ne kadar kazanabilirler ile alakalı kısa bir videomuz var. Ayrıca bir yanlış anlaşılmayı da hemen yanıtlamak istiyorum. Normalde proje yıllık %33’e varan 3 yıllık anlaşma üzerine oluşturulmuştu. Ki öyle de devam edeceğiz. Yani 50,000 lira örneğinde yıllık 16,666 liradan 3 yıl boyunca 50,000 lira kazanacaktı ve 3.yılın sonunda katılım olarak sağladığı 50,000 lira ödenerek sözleşme sona erecekti. Fakat şuan ön kayıt evresinde dahil olan kişiler için bir kampanya hazırladık %70’e kadar kazanacaklar. 3 yılda %70’ten %210 olarak geri dönecek. %70’ten yararlanırlarsa ana para iadesi olmayacak. Kazanç aynı fakat daha kısa sürede geri dönüş sağlayacağını söyleyebiliriz erken dahil olanlar için.

 

Güven konusuna adeta kafayı takmış durumdayız. Bu noktada hem işletme hem de katılımcılar için gereken tüm önlemleri aldık.

Şöyle ki:

1) İşletme kurulduğunda, işletmeye giren her hayvanımız geniş kapsamlı sigorta altına alınacak. Öküz öldü ortaklık bozuldu yok!

2) Tesis 7*24 kamera sistemiyle izlenebilir olacak. İstediğiniz an işletmede neler olduğunu, hayvanlarımızın neler yaptığını görebileceksiniz.(yapan ilk biziz)

3) Proje sadece 300 kişiyle sınırlı. 300 kişilik bir proje olduğumuz için dünyayı fethedeceğiz gibi bir iddiamız yok. Ufak bir aile olmak istiyoruz.(bu şekilde çalışan ilkiz)

4) Tüm katılımcılar ile sözleşme yapılarak çalışılacak ve sözleşme yanında teminat senedi verilecek(kimsede yok)

5) Düzenli olarak hafta sonu davetlerimizle işletmede olan biteni yerinde görme imkanınız olacak.

6) İşletmenin CEO, Şirket kurucusu vb. ünvanlarına talip değilim. Peygamber mesleği olan çobanlığa talibim. Yani işletmenin başında olacağım, bizatihi ilgileneceğim.

7) Tüm masraflar işletmenin kurulumu için yapılacağından işletmeyi 1 liraya kursak ve işletmeyi satmaya karar versek en kötü ihtimalle 1.2 liraya satabiliriz. Yani işletmeyi kurduğumuzda direk kâr ederek başlıyoruz, bu da sizin zarar etme ihtimalinizi neredeyse sıfıra indiriyor. Kısacası katılım payınızın karşılığı canlı olarak duruyor…

5 Yıl Sonrası Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Öncelikle şu anın önemine inanan biriyim. O yüzden geçmişe takılmak, geleceğe de fazlasıyla bel bağlamak istemiyorum. Fakat elbette projeye başlarken 7 yıllık bir projeksiyon oluşturduk. İşletmenin kurulması, kapasitenin önce 500’e 3 yıl sonra da 1000’e çıkarılmasını planlıyoruz. Bu sırada geliştireceğimiz uygulamalarla aynı zamanda çiftlikten halka direkt et temin etmek istiyoruz. Ucuz et politikasına kendi modelimiz doğrultusunda katkıda bulunmak istiyoruz.(henüz kimse uygulamadığı için açıklayamıyorum).Kasaplığı da bir adım ileriye götürebiliriz.

---

Yeter mi? Elbette ki sorular bitmez, bundan sonrası için bize nasıl ulaşacağınızı aktarayım. Öncelikle https://www.noisylambs.com güvenlikli sitemize girerek ücretsiz üyeliğinizi başlatabilirsiniz. Sitemizde canlı destek 7*24 çalışır, ayrıca 0850 303 2603 nolu telefonu arayabilir, 0534 595 7147 nolu whatsapp hattından bilgi alabilirsiniz. info@noisylambs.com mail adresimize de mail atabilirsiniz.

Maksimum 300 kişi için oluşturduk bu projeyi. O yüzden eğer böyle bir düşünceniz varsa hızlı davranmalısınız. En kısa zamanda İstanbul, Ankara, Balıkesir, İzmir’de yüz yüze görüşmelere başlayacağız

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"