Eski nadir ve ikinci el kitaplar nasıl toplanır

Eski nadir ve ikinci el kitaplar nasıl toplanır
Eski nadir ve ikinci el kitaplar nasıl toplanır isa yilmaz
Bu içerik 568 kez okundu.

 

Eski, nadir kitapları toplamak güzel bir eğlencedir, hobidir bir uğraştır hatta sanattır. Başlamak için, koleksiyonunuz için ne kadar alanınız olduğuna, üzerinde ne kadar para harcamak istediğinize ve hangi eski, nadir kitapların toplanacağına karar verin.  Bilgi sahibi kişiler yardımıyla kitap fiyatlarını ve terminolojiyi toplayarak önce kendinizi eğitin, bilgi edinin.

 

Kitap fuarlarında, antika kitapçılarında ve internette eski, nadir kitaplar avlayın. Kitabı edindiğinizde de koleksiyonunuza uygun sıcaklık ve nem aralığında saklayarak bakım yapmalı ve bunları toz ve güneş ışığından korumalısınız.

 

Bütçenizi belirleyin. Ne yazık ki, bu tür kitaplar genellikle maliyetlidir. Eski, nadir kitap toplama dünyasına girmeden önce bütçenizi gerçekçi bir şekilde anlayın ve yeni hobinize ne kadar harcama yapabileceğinizi ortaya koyun. Eski, nadir kitaplar üzerinde harcadığınız para miktarı, gelirinize bağlıdır. Sahip olduğunuz harcama miktarı arttıkça, eski ve nadir kitaplar için daha fazla harcama yapabilirsiniz.

 

Ne kadar alan ayırabileceğiniz belirleyin. Koleksiyonunuzun büyüklüğüne dair bir başka kısıtlama ise alandır. Eski, nadir bir kitap koleksiyonu, tüm raf alanınızı hızlı bir şekilde kaplayabilir. Eski, nadir kitap koleksiyonunuzu sadece yeterince depolayabileceğiniz ve bakımını yapabileceğiniz kitaplarla sınırlayın. Artık ilginizi çekmeyecek veya koleksiyonunuzun kapsamına sığmayacak kitapları ise satabilirsiniz.

 

Koleksiyonunuz için hangi koşulun kabul edilebilir olduğuna karar verin. Eski, nadir kitaplardan bazı koleksiyoncular, fazla yıpranan kitapları kabul etmemektedirler. Diğerleri ise, ancak savaş sonrası gibi dönemlerde basıldıkları takdirde, restore edilmiş kitapları alabilirler. Tamamen restorasyon durumuna göre bir kitap alma kararı tamamen size kalmış.

 

Koleksiyonunuzun özellikleri daraltın. Odaklanmaya karar verdiğiniz eski, nadir kitap türü, ilgi alanlarınıza ve kişiliğinize bağlıdır. Örneğin, sadece bir yazar tarafından yazıların kitapları toplamak isteyebilirsiniz. Koleksiyon odağınızı daraltmak için doğru veya yanlış bir yol yoktur. Tamamen size kalmış.

 

Koleksiyon terminolojisini öğrenin. Bir kitabın genel durumunu tanımlamak için kullanılan birçok terim vardır, ancak en önemlilerinden bazıları kitabın durumunu, baskısını, bağlamını ve yazı dilini anlatanlardır. Bu sıralama ve tanımlama sistemlerini daha iyi anlamak için bir antika kitaplık terimleri sözlüğü edinebilirsiniz.

 

Kitap fiyatlarını araştırın. Eski, nadir bir kitap için uygun fiyatı ayırt etmek için çeşitli yollar vardır. Bunun için çeşitli internet platformlarını kullanabilirsiniz. Size tavsiyem bu noktada kitantik.com olacaktır. Birçoğu büyük kamu ya da üniversite kütüphaneleri aracılığıyla sunulan bir kitap fiyatına ya da kitap değer rehberlerine de danışabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"