Bakan Dönmez: Doğu Akdeniz'de hakkımızı yedirmeyiz

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu Akdeniz'de devam eden hidrokarbon arama çalışmalarına ait söylemelerde bulundu.

Bakan Dönmez: Doğu Akdeniz'de hakkımızı yedirmeyiz

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu Akdeniz'de devam eden hidrokarbon arama çalışmalarına ait söylemelerde bulundu.

Bakan Dönmez: Doğu Akdeniz'de hakkımızı yedirmeyiz
23 Şubat 2020 - 16:58

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu Akdeniz'de devam eden hidrokarbon arama çalışmalarına ait söylemelerde bulundu. Kayseri'de, bir otelde tertip edilen Mimar ve Mühendisler Grubu Kayseri Şubesi 12. Normal Genel Heyetine katılan Bakan Dönmez, Doğu Akdeniz'de hidrokarbon arama, araştırma faaliyetlerine devam ettiklerini, iki tane sismik gemileri olduğunu aktardı. Bakan Dönmez: Doğu Akdeniz'de hakkımızı yedirmeyiz Dönmez, "Yetmez" diyerek üçüncü bir geminin satın alma harekâtlarını tamamladıklarını ve onun da en kısa müddette Türkiye'de olacağını vurguladı. Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinden rahatsızlık dinleyenler olduğuna işaret eden Bakan Dönmez, şu değerlendirmeyi yaptı: "Onlar bizim bu işi yapamayacağımıza inanıyorlar, yaptırmamak için de ellerinden gelen her türlü maniyi gösteriyorlar. Bölge dışı eforları ve oyuncuları da devreye almak suretiyle bizim yolumuzu kesmeye çalışıyorlar. Öteden beri söylediğimiz bir şey var, 'Biz kararlıyız, kendi mülkümüzü, hakkımızı kimseye yedirmeyiz.' Kimsenin de mülkünde de malında da gözümüz yok. Fakat Ada'da Rum yönetimi sanki Ada'nın tek başına laf sahibiymiş gibi söylem ve eylemler içerisinde. Kendilerine bir hayli kere bu tutumun, bu söylemlerin yanlış olduğunu andırdırdık. Orada yaşayan Türk soydaşlarımız var. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ismi altında bir devlet kurulmuş. Siz tanımıyorsunuz, biz tanıyoruz. Hadi tanımadınız ama Ada'nın yeraltı kaynaklarını hakkaniyet miktarında adaletli bir biçimde paylaşılması önerisine niçin hayır dediniz? Zira, yok zannediyorlar. Biz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin haklarını sonuna kadar gözeteceğiz. Onların bize vermiş olduğu ruhsat alanlarında sondajlarımızı ve araştırmalarımızı yapıyoruz. Keza kendi sondajlarımızı, kendi bölgemizde Türkiye Petrollerine vermiş olduğu ruhsat alanlarında da bu aramalarımızı yapıyoruz."

Bakan Dönmez: Doğu Akdeniz'de hakkımızı yedirmeyiz

"VARSA BULACAĞIZ Bakan Dönmez: Doğu Akdeniz'de hakkımızı yedirmeyiz Geçen sene Libya ile deniz yetki alanları mevzusunda bir uzlaşma zaptı imza attıklarını andırdıran Dönmez, böylece orada arama ve sondaj faaliyeti yapmayı tasarlayan Yunanistan dahil birtakım ülkelerin de bu işi yapmalarını yasakladıklarını belirtti. Beynelmilel hukuka göre iki kıyıdaş ülke toplanıp kendi yetki alanlarını tanımladığında, uyuşma kapsamında bu alanlarda kalan bölgelerde herkesin kendi bölgesinde bu faaliyetleri yapma hakkına sahip olduğuna dikkati sürükleyen Dönmez, şunları kaydoldu: Bakan Dönmez: Doğu Akdeniz'de hakkımızı yedirmeyiz "Özellikle bu bölgede yer alan ülkeler, başta Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan soydaşlarımız olmak üzere Libya'yı da bu eşitliğin dışında yakalama mücadeleleri içerisinde oldular. Bu oyunlarını da bozmuş olduk. 'Varsa bulacağız' diyoruz. Biz fiili duayla, sizler de allahın izniyle kalbi duayla bu hevesimize, işimize katkı sağladığınızda inanıyorum ki en kısa zaman içerisinde buradan da müjdeli haberler vereceğiz. Bunun tutkusu içerisindeyiz. Azıcık sabırlı olmak zorundayız. Bu işler zira zaman, süre ve nakit gerektiren işler. Kendi ihtimallerimiz ve personelimiz ile bunu yürütüyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum