Beydeğirmeni’nde Metan Gazı İle Elektrik Üretilecek: Böyle yatırımın eşi yok

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin gerek Türkiye’yi, gerekseKayseri’yi yakından ilgilendiren hayvancılık projesi Beydeğirmeni Besi Bölgesi,canlı hayvan üretiminin yanı sıra, hayvansal atıklardan biyometanizasyonyöntemi ile metan gazı ve bu gazın tamamından elektrik enerjisi üretecek.Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Alt yapısı olan, 1metrekaresi 25 TL+KDV şeklinde olan böyle bir yatırımın eşi yok. Kayseri’debütün organik, hayvansal atıkları değerlendirecek olan bir projeyi de hayatageçiriyoruz” dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin hayvancılığı destekleyecekönemli projesi olan Beydeğirmeni Besi Bölgesi konusunda bilgiler veren KayseriBüyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, projenin canlı hayvanüretimi yanında biyogaz ile elektrik de üreteceğini kaydetti.

İHALESİ YAPILDI

2017 yılı içerisinde ilan edilen ‘milli tarım’ ve ‘kendikendine yeten hayvancılık’ ilkeleri doğrultusunda, toplamda 5,1 milyonmetrekarelik bir alanda hayata geçirilmesi planlanan ve 80 bin büyükbaşhayvanın besisi yapılacak olan Beydeğirmeni Besi Bölgesi Projesi ile Kayseri’yeyıllık olarak yaklaşık 800 milyon TL’lik bir katkı sağlanacağı düşünülürken,projeden birçok alanda da faydalanılması planlanıyor.

Bu kapsamda hayvansal atıklardan biyometanizasyon yöntemiile metan gazı ve bu gazın tamamından elektrik enerjisi üretilmesi için 4.5 MWBiyogaz Tesisi Yapım işi, tesislerin kurulması ve 29 yıllığına işletilmesikonusunda ihale gerçekleştirildi. Besi bölgesindeki hayvan artıklarından biyogaz ile elektriküretileceğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,“Beydeğirmeni’nde elektrik üretme konusunda biyogaz üzerinden ihaleye çıkıldı.1 kuruş belediyeye yük getirmeden hayvansal atıklardan ve organik atıklardan4,5 megawatlık, daha sonra da artacak miktarda enerji üreteceğiz. 20 megawatakadar yolu var, modüler sistem. Ayrıca orada güneş enerjisi olacak, serauygulaması olacak. O şekli ile enerjiden, sıcak sudan bir sirkülasyon halindeyararlanacağız” dedi.

“BÖYLE BİR YATIRIMIN EŞİ YOK”

Başkan Büyükkılıç, hayvancılık konusunda yatırımcılar içinönemli fırsatlar sunduğuna işaret ederek, projenin cazip olduğunu da ifadeederek, şöyle devam etti:“Beydeğirmeni Projesi konusunda rakamlar yüksek olduğu içinyatırımcılar biraz geri durmuştu.  Bizkırmızı et üreticilerini bir araya getirdik. Sonra buradaki yatırımcılarla biraraya geldik. Amacımız nedir, buranın canlanmasıdır. Orada duran topraktan bizebir fayda gelmez. Onlarla görüşmeler sonrasında 25+KDV rakamında anlaştık. Yanialt yapısı olan, 1 metrekaresi 25 TL+KDV şeklinde olan böyle bir yatırımınherhalde eşi yok. Böyle bir sürece girdik ve şu anda totalde 382 yatırımcıburası için müracaatını yaptı. Çalışmalar hızla devam ediyor. Ve TarımBakanlığı’ndan da gerekli destekleri alma yönünde irade gösteriyor, projelerinide biz hazırlıyoruz. Ona da destek veriyor, proje bedeli almıyor, alt yapısınıda yapıyoruz. Sadece burada değil, Kayseri’de bütün organik, hayvansal atıklarıdeğerlendirecek olan bir projeyi hayata geçiriyoruz. Belediyemize hiçbir yükgetirmeden, oradaki üretilecek enerjiden para kazanacak şekilde, hem çevrekirliliğini gideriyoruz, hem enerji üretiliyor, üstelik devletimizin teşvikettiği bir bakıma yenilenebilir mantığı içerisindeki bir enerjiyi hayatageçiriyoruz. Orada güneş enerji sistemi projeleri olacak, oradan elde edileceksıcak su ile dönüşüm içerisinde sera çalışmaları yapılacak. Alt yapıçalışmaları devam ediyor, iyi noktadayız.”

yorum Yap