Define avcıları, 2 bin yıllık tarihi eseri parçaladı

Antalya'nın Korkuteli ilçesindeki tarihi yapılar, define avcılarının firari kazılarıyla yıkım edildi.

Define avcıları, 2 bin yıllık tarihi eseri parçaladı

Antalya'nın Korkuteli ilçesindeki tarihi yapılar, define avcılarının firari kazılarıyla yıkım edildi.

Define avcıları, 2 bin yıllık tarihi eseri parçaladı
04 Temmuz 2020 - 22:10

Antalya'nın Korkuteli ilçesindeki tarihi yapılar, define avcılarının firari kazılarıyla yıkım edildi. Roma yarıyılına ait kaya kabir kabartmalarının bulunduğu bölgede derin çukurlar kazılırken, bazı tarihi yapıtların üzerine ise sprey boyayla yazılar yazıldı.

Son dakika: İçişleri Bakanlığı, havai fişek fabrikasındaki patlamaya ait soruşturma başlattı
Köpeği ezip kaçtığı söylenen hekim Birsen Ocaklı'ya şanlı adlardan tepki yağdı
Fazla yolcu taşıdığı için ceza kesilen minibüs sürücüsünün acayip tepkisi

Korkuteli'ye bağlı Kozağacı Semti'nde bulunan Çağman Tepesi'nde Roma yarıyılına ait bir hayli tarihi yapıt bulunuyor. Bölgede Roma yarıyılına ait kaya kabirler, M.S. 1'inci ve 3'üncü asırlar arasında yapıldığı düşünülen kabir abideyi kabartmalarına çokça tesadüfülüyor. Pek çok birey tarafından bilinmez tarihi alan, az da olsa yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

TARİHİ KABARTMALAR PARÇALANDI

Tarihi alanın en büyük meseleyi ise firari kazı yapan define avcıları. Bölgeye gelen gömücüler, burada bulunan binlerce senelik tarihi yapıtları yıkım edip, alanı talan ediyor. Dağların üzerindeki birbirinden değişik figürlerin bulunduğu tarihi kabartmalar define avcıları tarafından kazma, kürekle kırıldı. Bir kabartma tamamen ufalanırken, yerinde ise yalnızca minik parçaları kaldı.

DERİN ÇUKURLAR KAZDILAR

Define avcıları firari kazıları, çoğunlukla bölge kış aylarında kar altında kalınca yapıyor. Tarihi alanda onlarca kazılmış ancak üzeri toprakla kapatılmış nokta bulunuyor. Tarihi kabartmaların önlerine ise define avcıları tarafından inşaat malzemeleriyle 6 metreyi bulan derin çukurlar kazıldı. Bazı tarihi yapıtların üzerlerine sprey boyayla adlar yazıldığı, kimilerinin üzerlerine de taşlarla kazıldığı görüldü.

BÖLGE ULUSU TEPKİ GÖSTERİYOR

Bölge ulusu, tarihi alana define avcıları tarafından hasar verilmesine tepki gösteriyor. Kozağacı Semti durgunlarından Murat Akar, 'Köyümüze dışarıdan gelen tarihi yapıt firaricileri, bu yapıtları dağılıyor. Buralarda firari kazılar yapıyorlar. Önlerine 5-6 metrelik çukurlar kazıyorlar. Gördüğümüzde ihbar ediyoruz, jandarma bu bireyleri tutuyor. Tüm gayretlere karşın bu vaziyetin önüne geçilemiyor. Buranın yıkım edilmesini istemiyoruz. Tarihimiz talan oluyor, bölgenin koruma altına alınmasını istiyoruz" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum