Eve Kapananlar İçin 14 Kaliteli ve Ücretsiz Oyun

Dünyayı tesiri altında alan koronavirüs salgını neticesinde olanaklarımızın izin verdiği miktarda konutlarımıza kapandık.

Eve Kapananlar İçin 14 Kaliteli ve Ücretsiz Oyun

Dünyayı tesiri altında alan koronavirüs salgını neticesinde olanaklarımızın izin verdiği miktarda konutlarımıza kapandık.

Eve Kapananlar İçin 14 Kaliteli ve Ücretsiz Oyun
20 Mart 2020 - 22:59

Dünyayı tesiri altında alan koronavirüs salgını neticesinde olanaklarımızın izin verdiği miktarda konutlarımıza kapandık. Zamanın yavaşladığı şahsi karantina günlerinde, zekâmızı da zaman zaman izole etmemiz gerekiyor. Bunun en kolay yolu da cümbüşe müracaat etmek, film ve dizi izlemek, kitap okumak ya da reyin oynamak.

Biz de konutta geçirdiğiniz zamanı daha da cümbüşlü kılacak oyunları bir araya getirmek istedik. Üstelik listedeki oyunların tamamı fiyatsız ve çoğu az öğrenilen imallerden oluşuyor. Alakanızı sürükleyen oyuna başlamak için başlığa tıklayabilirsiniz, şimdiden iyi cümbüşler.

Yalıtım günleri için fiyatsız bilgisayar oyunları:

Dreadnought:

Çıkış tarihi: 5 Aralık 2017 Geliştirici: Six Foot, YAGER

Dreadnought, ilk çıkışını kapalı beta süreci ardından Playstation 4’e yaptı. Daha sonrasında ise 14 Ekim 2018 tarihinde PC platformu için de piyasaya sürüldü. Oyundaki emelimiz kaptanı olduğumuz uzay gemisini dış tehditlere karşı korunmak.

Birden fazla uzay gemisini seçip oyuna başlayabiliyoruz. Her geminin ebat ve sürat gibi değişik parametrelerde avantajları ve dezavantajları var. Kendi reyin stilimize uygun gemiyi bulduktan sonra uzaya hükmetmek için için yola çıkıyor.

World of Warplanes

Çıkış tarihi: 12 Kasım 2013 Geliştirici: Wargaming, Lesta Studio

Worlds of Warplanes her ne kadar ilk çıkışını 2013 senesinde yapmış olsa da Ekim 2017’de World of Warplanes 2.0 adıyla bir çıkış daha yaparak çok daha kapsamlı bir reyin hâline geldi. Oyuncu rakamı da bu aktüellemeden sonra bir hayli arkasıydı.

Oyunda Almanya, Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri gibi II. Dünya Savaşı taraflarına ait 100’nam üzerinde hava vasıtayı var. Uçaklar kendi içlerinde yapılarına göre değişik cinslere ufalıyor. Oyunculara da II. Dünya Savaşı atmosferine uçak savaşıyla katılmak düşüyor.

Gwent: The Witcher Card Game

Çıkış tarihi: 25 Ekim 2016 Geliştirici: CD Projekt, CD Projekt RED

Efsane The Witcher serisinden türemiş bir kart oyunu. Kitaplarda da yer alan Gwent, The Witcher 3 oyunuyla beraber oldukça popüler bir yer kazandı. CD Projekt de bu potansiyeli görmüş olacak ki fiyatsız ve tamamıyla Gwent odaklı bir reyin piyasaya çıkardı.

Manasından da bahsedelim. Reyin iki birey arasında oynanıyor. Her reyin 3 turdan oluşuyor. İki oyuncu da her tur birer kart oynayabiliyor. Kartlar Witcher serisinde bulunan değişik ülkelere ait kişiliklerden oluşuyor. Her ülkenin liderinin kendisine has bir eforu var. Reyin sırasında askerî birliklerin ve liderlerin eforlarını kullanarak karşı tarafı alt etmeye çalışıyoruz.

Trove

Çıkış tarihi: 9 Temmuz 2015 Geliştirici: Trion Worlds

Trove ilk olarak 2013 senesinde Alpha versiyonuyla ortaya çıktı. Sonrasında kapalı beta ve sarih beta gibi testlerden geçip 2015 senesinde Windows’a, 2016 senesinde ise PS4 ve Xbox One platformlarına bütün çıkışını yaptı.

Oyunda her oyuncu değişik bir sınıftan şahsiyet seçebiliyor. Şahsiyet için zorunlu eğitim bitirildikten sonra “Hub” adı verilen bir bölgeye sevk ediliyor. Bu bölgede değişik reyin içi dünyalara kapı misyonu gören portallar var. Her bir portalın içinden geçebilmek için belirli bir efor gerekiyor.

Dauntless

Çıkış tarihi: 21 Mayıs 2019 Geliştirici: Phoenix Labs, Iron Galaxy

Dauntless 2018 Mayıs ayında Windows için beta sürecine başlayıp, ardından 21 Mayıs 2019’da erken ulaşım versiyonuyla oyuncuların karşısına çıktı. PS4 ve Xbox One platformlarına 26 Eylül 2019’da çıkış yapan reyin, 10 Aralık 2019’da ise Nintendo Switch reyin konsolunda boy göstermeye başladı.

Reyin büyük bir facia ardından sona doğru çekilen bir dünyada geçiyor. Bu dünyada Behemot ismi verilen mahlukatlar var. Oyuncular da Behemotları avlayan bir cemiyetin fertlerini canlandırıyor. 

Warframe

Çıkış tarihi: 25 Mart 2013 Geliştirici: Digital Extremes, Panic Button Games

Warframe oynaması fiyatsız oyunlar arasında en çok hürmeti hak eden imaller arasında. Reyin çıkışını yaptığı ilk günden beri fiyatsız. Ayrıca öteki fiyatsız oyunlar gibi düşük bütçelerle değil, iddialı bir takım tarafından geliştiriliyor. Geliştirici takım bununla da kalmayıp oyunu kumpaslı olarak aktüelliyor.

Warframe içerisinde nişancı, rol yapma ve saklılık cinslerini barındırıyor. Her oyuncu dilediği biçimde bir Tenno şahsiyeti oluşturuyor. Oyunun adı ise bu şahsiyetlerin giydiği zırhtan geliyor. Warframe zırhı aynı zamanda kişiliklere özel eforlar kazandırarak savaş sırasında avantaj sağlıyor.

Path of Exile

Çıkış tarihi: 23 Ekim 2013 Geliştirici: Grinding Gear Games

Path of Exile aksiyon ve rol yapma öğelerini birleştiren bir reyin. Sarih beta sürecinden sonra Windows’a 2013 senesinde çıkan reyin, 24 Ağustos 2017’de Xbox One’a ve 26 Mart 2019’da PS4’e çıktı. İkinci oyunun da 2020 seneyi içerisinde çıkacağı söyleniyor.

Oyuncular kuş bakışı bir görüntüden tek bir şahsiyeti idarıyorlar. Kocaman bir dünyada mağaralar, zindanlar ve sarih alanlar arasında mekik dokuyorlar. Deneyim puanı kazanmak için başka kişiliklerden misyonlar alıyorlar. Oyunun en hoş tarafı da neredeyse tam bölgelerin her girişte yine dizayn edilmesi. Bu sayede oyunun yine oynanabilirliği bir hayli çoğalıyor.

Heavy Metal Machines

Çıkış tarihi: 31 Ocak 2017 Geliştirici: Hoplon Infotainment

Heavy Metal Machines, otomobillerle oynanan bir MOBA oyunu. Steam üzerinden fiyatsız olarak ulaşılabilen oyunda, 4 adet zırhlı vasıtadan oluşan ekipler birbirleriyle savaşıyor. Oyundaki asıl gaye ise bir bombayı karşı ekibin üssüne yerleştirebilmek.

Heavy Metal Machines her ne kadar bir MOBA oyunu olsa da mekanikleriyle bir fark yaratıyor. Zira oyunda kule, şerit ve minyon gibi alışılagelmiş mekanizmalar yok. Aynı zamanda öteki MOBA oyunları gibi ekip savaşları için herkesin kuvvetlenmesi beklenmiyor. Zira herkes zati en eforlu seviyede başlıyor.

Smite

Çıkış tarihi: 25 Mart 2014 Geliştirici: Titan Forge Games

Smite MOBA cinsini üçüncü kişi kamerasına taşımasıyla epey dikkat sürükleyen bir reyin olmuştu. Hatta sürüklediği bu dikkat zamanla oyunu Steam’e getirdi. Yükselen popülerliğiyle birkaç yıl içerisinde tüm popüler reyin konsollarına çıktı.

Oyunda idarenen kişilikler ise Yunan, İskandinav, Japon gibi değişik mitolojilerde yer alan adlar. Misalin Thor savaşçı sınfına ait bir yaradanken, Odin tank cinsinde bir yaradan olarak oynanılabiliyor. Mana olarak ise rastgele bir MOBA oyununa oldukça eş.

Paladins

Çıkış tarihi: 8 Mayıs 2018 Geliştirici: Evil Mojo Games

Paladins Unreal Engine ile geliştirilmesine karşın reelci grafiklerle değil, oldukça tatlı grafiklerle karşımıza çıkan bir FPS oyunu. Overwatch ile çok eşlik taşıyan bu reyin, PC ve günümüzün tam popüler konsollarında oynanabiliyor.

Oyunda “Champion” ismi verilen bir hayli şahsiyet var. Oyuncu bu kişilikler arasından istediğini seçerek bir oyuna giriyor. Oyunun geri kalanı da buraya kadar olduğu gibi MOBA cinsine oldukça benziyor. Tek fark, birinci kişi nişancı cinsinde bir reyin olması.

PlanetSide 2

Çıkış tarihi: 20 Kasım 2012 Geliştirici: Sony Online Entertainment

Planetside 2 devasa çok oyunculu bir birinci kişi nişancı oyunu. 2003 senesinde çıkan PlanetSide oyununun devamı kalitesinde. Oyunu yaparken kullanılan Forgelight Engine, binlerce oyuncunun aynı anda büyük ebatlı bir haritada birbirleriyle savaşmasına imkân tanıyor.

Reyin, 2003 senesinde çıkan PlanetSide’ın geliştirilmiş hâli gibi. Aynı dünyayı ve toplulukları barındıran imal, neredeyse aynı zaman diliminde geçiyor. Evvelki oyunda olduğu gibi bölge hakimiyeti, büyük çaplı savaşlar ve kara, hava taşıtları bulunuyor.

Heroes & Generals

Çıkış tarihi: 23 Eylül 2016 Geliştirici: Reto-Moto

Heroes & Generals birinci kişi nişancı cinsiyle hakikat zamanlı strateji cinsini birleştirmesiyle dikkat sürüklüyor. II. Dünya Savaşı zamanında geçen bu reyin, geliştiricileri tarafından bayağılaşmış devasa çok oyunculu oyunlardan sıyrılması için yapıldı.

Oyuncu Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği veya Almanya ülkelerinin bir piyadesi olarak başlıyor. Oyunda ilerledikçe reyin içi parayla yeni askerler satın alabiliyor. Oyuncu seviye sıçradıkça değişik reyin modları, değişik askerî birlikler gibi özellikler açabiliyor.

Call of Duty: Warzone

Çıkış tarihi: 10 Mart 2020 Geliştirici: Infinity Ward, Raven Software

Call of Duty gibi bir markanın fiyatsız bir Battle Royale oyununa kavuştuğunu dinlemeyeniniz kalmamıştır. Ancak biz yeniden de böylesine sansasyonel bir oyunu listemize ilave etmeden edemedik. Reyin 10 Mart 2020 tarihinde çıkış yapmasının ardından yüksek bir süratle çok rakamda oyuncu tarafından oynanmaya başladı.

Reyin her ne kadar Çağdaş Warfare’ın bir modu olarak görünse de reelinde tek başına çalışabilen, muhtemelen de uzun seneler süresince piyasaya tutunabilecek bir imal. Battle Royale öğelerini Call of Duty temasıyla çok zaferli bir biçimde birleştirdiği için şahsi yalıtım zamanında uzun saatler süresince oynanabilir.

Böylece şahsi yalıtımınız sırasında hiçbir fiyat ödemeden oynayabileceğiniz fiyatsız oyunlara baktığımız yazımızın sonuna geliyoruz. Unutmayın; koronavirüs önlemlerimizden daha eforlu olamaz. Önlemi asla elden vazgeçmeyin, korkmayın ve olası olduğu kadar konutunuzdan çıkmamaya itina gösterin. Webtekno hepinize sıhhatli günler diler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum