Gebelik (hamilelik) belirtileri nelerdir?

Gebelik (hamilelik) belirtileri nelerdir?

17 Eylül 2019 - 08:54

Hamilelik döneminde yaşayacağınız bazı durumları dikkatlice tarttığınızda aslında hamile olduğunuza kanaat getirebilirsiniz. Gebelik öncesi ve sonrasında yaşadığınız bazı durumları normal durumlarda da yaşıyor olabileceğinizden, aşağıda sıralayacağımız gebelik belirtileri farklı durumların da habercisi olabilir. Yani gebelikle ilgili olan belirtiler görülmesine rağmen aslında siz hamile olmayabilirsiniz de.
Hamile kaldığınızın ilk haftalarında nasıl belirtiler kendini gösterecektir? Bu konuda çokça sorulan sorudan en önemlileri hamilelik belirtileri ne zaman başlar ve hamileliğin ilk belirtileri şeklinde sorulan sorulardır. Uzman doktorlar bu konuda şu yanıtı veriyor. Hamileliğin ilk haftası aslında son adet evresinin de başlangıcıdır. Hamilelik hesaplaması yapılırken, son adet tarihiniz baz alınarak böyle bir hesap yapılır. Hamile kadınlar genellikle regl döneminden önce daha öncekilere göre daha farklı fiziksel ve duygusal haller yaşarlar. Bu da gebeliğin artık başlıyor olabileceğinin işaretidir.

Hamilelik belirtileri nasıl gözlenmeli?

Hamilelik belirtileri nelerdir sorusunun yanıtını aradığımız yazımızda dikkat etmeniz gereken şu ki, ilk hafta hamileliğin en önemli belirtisi hatta belirtilerin en önemlisi adet kanaması gibi gelen akıntılardır. Adet kanamasına benzeyen bu kanamaya yerleşme kanaması da nedir. Bu adet kanaması değildir. Bazı gebeler bunun düşükten dolayı gelen kanama olduğunu ya da adet kanaması olduğunu düşünmesine rağmen bu her ikisi de değil, hamilelik belirtisidir. Son adet dönemi, gebeliğin ilk safhası ya da ilk haftası olarak belirlenir. Bebeğin doğumu da adet tarihinin ilk günü olarak hesaplanmaktadır. Hamilelerin merak ettiği bir diğer konu da hamileliğin ilk evresinde bebeğin durumudur. Hamileliğin ilk haftasında bebek henüz oluşmamıştır. Ancak yumurtalıkta hazır hale gelmiştir. Bebek bu dönemde henüz rahimde kalınlaşmakta ve döllenme için anne karnında hazırlanmaktadır.
Devamı: https://www.wmal.net/saglik/hamileligin-ilk-belirtileri-nelerdir-h17195.html
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum