Hükümlüler merkeze otobüsle bırakılacak

Türkiye Gazetesi'nden Ebru Karatosun'un haberine göre AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi hukukçuları tarafından hazırlanan infaz öneriyi geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Kurulunda kabul edilmişti.

Hükümlüler merkeze otobüsle bırakılacak

Türkiye Gazetesi'nden Ebru Karatosun'un haberine göre AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi hukukçuları tarafından hazırlanan infaz öneriyi geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Kurulunda kabul edilmişti.

Hükümlüler merkeze otobüsle bırakılacak
12 Nisan 2020 - 00:45

Türkiye Gazetesi'nden Ebru Karatosun'un haberine göre AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi hukukçuları tarafından hazırlanan infaz öneriyi geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Kurulunda kabul edilmişti. Öneri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Heyetinde dün görüşülmeye başladı. Bu hafta kanunlaşması beklenen öneriyle, 90 bin kararlının tahliyesi gündeme gelecek.

HÂKİM ONAYIYLA YAPILACAK

Teklife göre yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle sarih cezaevlerinde bulunanlar ile kapalı cezaevinde bulunup da sarih cezaevine parçalamaya hak kazananlar 31 Mayıs’a kadar izinli sayılacak. Salgının devam etmesi hâlinde bu müddet, Sıhhat Bakanlığının önerisi üzerine, Adalet Bakanlığı tarafından her keresinde iki ayı geçmemek üzere üç kere uzatılabilecek. Bu çerçevede ilk düzeyde, infaz kanunundan faydalanacak takribî 45 bin kararlının tahliye edilmesi tasarlıyor. Bu kararlıların dosyalarını infaz savcıları ele alacak. Savcılar, kanundan faydalanan kararlılar hakkında müddetname hazırlayacak ve bunu infaz hâkimliğine yollayacak. Tahliyeler, hâkim onayıyla asıllaşacak.

SEYAHAT İZİN DOKÜMANI

Yaşadığı kentteki cezaevinde bulunan kararlılar, tahliyesi netleştikten sonra ailelerine teslim edilecek ya da Bakanlık tarafından ayarlanan vasıtalarla kent merkezlerine vazgeçilebilecek. Ancak değişik kentlerde yaşayan ve caddeye çıkma kısıtlaması bulunan kararlılar için valiliklerden veya kaymakamlıklardan ‘seyahat izin dokümanı’ çıkarılacak.

Caddeye çıkma kısıtlaması bulunan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü mahkûmlar konutlarına kadar vazgeçilebilecek.

MERKEZLERE GÖTÜRÜLECEKLER

Bakanlık, kararlıların tahliyesi için ayrıca otobüs işletmeleriyle uyuşacak. Otobüsler, tahliye olacak kararlıları cezaevlerinin önünden alacak ve emin kent merkezlerine vazgeçecek. Bakanlık yetkilileri, kararlıların götürüleceği kent merkezlerinin tasarılamasını yapıyor. Bu sırada kararlılara maske, dezenfektan ve eldivenler verilecek. Ayrıca otobüslerde sosyal mesafe kaidelerine de dikkat edilecek.

YENİ TEST YAPILMAYACAK

Öte yandan, Adalet Bakanlığı koronavirüs salgınına karşı aldığı önlemler sayesinde, kararlıların dış dünyayla irtibatını asgari seviyeye indirmişti. Tahliye edilecek olan kararlılara evvelinde yine bir koronavirüs testi yapılmayacağı bilindi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, kararlılarda ve tutuklularda koronavirüs olayına tesadüfülmediğini, cezaevine kabul harekâtları sırasında yeni gelen tutuklu ve kararlılara anında sıhhat hakimiyeti yapıldığını, en minik bir bulgu gösterenlerin sağlık kurumuna sevk edildiğini ve cezaevine sokulmadığını söylemişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum