Kayseri’nin En Büyük Biyogaz Santrali Kuruluyor

Başkan Büyükkılıç, yaptığı açıklamada, Beydeğirmeni BesiBölgesi’nin şehrin geleceğine yönelik çok önemli bir proje olduğunu söyledi.

Projede bir yandan inşaat çalışmaları devam ederken diğeryandan şehre kazanım sağlayacak biyogaz ve tarım gibi konularda da kararlı birçalışma yürüttüklerini hatırlatan Başkan Büyükkılıç, “kazan kazan”politikasıyla hem hayvancılıktaki atıkların çevre ve yeraltı sularınınkirlenmesinin önüne geçilmesini hem de enerji ve tarım projesiyle ekonomiye veistihdama katkı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

Başkan Büyükkılıç, çalışmaların tamamlanarak imza aşamasınageldiğini belirterek, “Beydeğirmeni Besi Bölgesi’ne ilk fazda kurulmasıplanlanan 4.5MW biyogaz tesisi ve 4.5MW hibrid güneş santrali ile sonrasındaprojeye entegre olarak 45 bin ton kapasiteli gübre tesisi, 80 dönüm biyogaz vesera tesisi kurulacak” dedi.

Başkan Büyükkılıç, ihaleyi kazanan yatırımcı firmalarRenesco Holding ile birlikte yapılacak olan Kayseri’nin en büyükdönüştürülebilir enerji ve tarım projesi hakkında şu bilgileri verdi:“Kayserimize gelen bu yatırım ile ilk etapta kurulacak olan4.5MW’lık biyogaz tesisimizle hayvansal atıkları dönüştürerek biyogazdanelektrik üreteceğiz. Bu yapılan yatırımla 15 bin hanenin elektrik ihtiyacıkarşılanacak ve yıllık 20 milyon metreküp doğalgaz rezervine eş değer üretimile ülkemizin cari açığına katkı sağlayacağız. Projenin 2. fazıgerçekleştiğinde ise kurulacak olan 45 bin ton kapasiteli organomineral gübrefabrikası ile beraber Kayseri’nin gübre ihtiyacı karşılanacak ve yine kurulacakolan 80 dönüm sera ile bölgede 400’e yakın kadın çiftçiye istihdam sağlanacak.Şehrimize hayırlı olsun.”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. MemduhBüyükkılıç ile yatırımcı firma Renesco Holing arasında projeye ilişkin imzalar12 Şubat Cuma günü Büyükşehir Belediyesi’nde imzalanacak.

yorum Yap