Koramaz Vadisi Lavanta Yağı ve Kolonyası Üretildi

Büyük Bürüngüz, Subaşı, KüçükBürüngüz, Ağırnas, Turan, Vekse ile Bağpınar mahallelerini içine alan veyemyeşil örtüsü, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla UNESCO Dünya GeçiciMirası Listesi’ne giren Koramaz Vadisi’ne 2019 yılında Kayseri Valiliği veBüyükşehir Belediyesi destekleriyle dikilen lavantalardan başarılı sonuçalındı.

Bağpınar Mahallesi’nde çiftçilikyapan İsmail Kumbara, Kayseri Büyükşehir Belediyesi destekleriyle lavantafidelerini 7.5 dönümlük arazisine ekti. Çiftçi Kumbara, diktiği lavantalardanilk hasatta 7.5 litre lavanta yağı ve bin litre lavanta kolonyası üretti.

Lavanta yağı ve kolonyasınınismini ‘Koramaz Vadisi’ koyan çiftçi İsmail Kumbara, ilk ürününü BüyükşehirBelediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a takdim etti.Başkan Büyükkılıç, üreticilere yeni bir kapı açacakçalışmanın ilk meyvelerini aldıklarını belirterek, “Üreticimiz İsmailKumbara’yı tebrik ediyoruz. Çok yıllık bitki olan lavantadan ilk hasadınıyaptı. Büyükşehir Belediyemizin fide destekleriyle diktiği lavantalardan‘Koramaz Vadisi’ adı altında yağ ve kolonya üretti. Tarihi mirasımız KoramazVadisi’nin adını tüm dünyaya duyurma gayretindeyiz” diye konuştu.

yorum Yap