BMC kimin sahibi kimdir?

BMC kimin ve ortaklık yapısı hakkında detaylı bilgiler. BMC yerli mi ve BMC hisselere kime ait işte detayları.

BMC markası 1964 senesi itibariyle İzmir’de kurulmuş olup ilk senelerinde Austin ve Morris markalarına sahip olan ticari araçlar ürettiği bilinmektedir. 1966 senesinde kamyonet, motor, traktör gibi araçlar üretmeye de başlamışlardır. BMC şirketinin başlangıç itibariyle yüzde yetmiş dört gibi bir rakam üzerinde olan sermaye oranı 1989 senesinde Türkiye’nin yüzde yüz olarak yerli olan ilk ve tek araç üreticisi konumuna yükselmeyi başarmıştır.

BMC Sahibi Ortakları

BMC Sahibi Ortakları    

BMC şirketinin sahipleri açılış gününden itibaren yoğunluğunun Türklerden oluştuğu homojen bir yapıya sahipti. Daha sonraki senelerde geçen zaman içerisinde bu durum pek tabi ki değişiklikler gösterdi. Buna göre üretimine başarılı bir şekilde devam edip sektörünün başarı öncüsü olan bu markada 1989 senesine gelindiğinde sermayesinin tamamen Türklerden oluştuğunu görmekteyiz. Durum böyle olunca da BMC otomotiv şirketinin tamamen yerli ve milli bir şirket olduğunu söylememiz hiç de yanlış olmayacak ve garipsenemeyecek bir durum olarak karşımıza çıkacaktır.

BMC Yerli Ortaklık Yapısı

BMC’nin sahibi günümüzde Ethem Sancak’tır. Firma dahili içerisindeki ortakları ise Katarlı olan yatırımcı ve iş adamlarından oluşmaktadır. Ethem Sancak Siirt doğumlu olan bir Türk iş adamıdır. İlk ve orta eğitimini Siirt’te tamamlamasının ardından Üniversiteyi de İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi bünyesinde tamamlamayı başarmış ve ardından şirket yönetiminde daha donanımlı ve daha bilgili bir birey olarak yoğun bir şekilde gerçekten söz sahibi olmaya başlamıştır.

yorum Yap